MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak najlepiej przygotować auto na ekstremalnie gorące lato. Dopilnuj wszystkiego, aby się nie sparzyć

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przez ekstremalnie ciepłym latem. Warto przygotować samochód na ekstremalnie gorące dni.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przez ekstremalnie ciepłym latem. Warto przygotować samochód na ekstremalnie gorące dni. unsplash.com
Wyjazdy na czerwcowe weekendy, a później na letnie, gorące wakacje, wymagają dobrego przygotowania naszego samochodu. Każda usterka może nam tę z założenia dużą przyjemność uprzykrzyć. Lepiej zminimalizować to prawdopodobieństwo.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega w swych długoterminowych prognozach przez ekstremalnie ciepłym latem.

Już w czerwcu możemy spodziewać się temperatur na poziomie 36 stopni Celsjusza, które z jednej strony są dobrą wiadomość dla tych, którzy planują zostać na wakacje w Polsce, ale z drugiej tak wysokie temperatury mogą powodować zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Klimatyzacja to podstawa

Podstawą bezpieczeństwa i komfortu jazdy własnym autem w dalszą podróż już w czerwcu będzie zatem dobrze działająca klimatyzacja.

- Nie wyjadę z tobą na wakacje jeśli nie naprawisz klimatyzacji! Nie mam zamiaru się upiec w dusznej kabinie - zastrzega w rozmowie z mężem niejedna żona.

Trudno się z nią nie zgodzić. Wiadomo – za wysoka temperatura w aucie nie jest przyjemna dla nikogo, a dla kierowcy wręcz niebezpieczna, bo obniża jego zdolności psychomotoryczne i koncentrację. Według danych aplikacji Yanosik, w Polsce każdego roku z powodu ograniczenia sprawności motorycznej kierowcy dochodzi do 500 zdarzeń drogowych.

W upalny dzień jeszcze przed przekręceniem kluczyka w stacyjce powinno się szeroko otworzyć wszystkie drzwi i dobrze przewietrzyć auto, ale przede wszystkim wyrównać temperaturę w środku z tą na zewnątrz. Często jest przecież tak, że na świeżym powietrzu termometr wskazuje 30 stopni, ale w samochodzie rozgrzewa się do około 50.

To też może Cię zainteresować

Kierowca i jego pasażerowie powinni pamiętać, że bezrefleksyjne korzystanie w upalny dzień z tego udogodnienia może spowodować poważne przeziębienie i chorobę czy dolegliwości związane z zatokami. Na takie ryzyko narażamy się wychodząc z klimatyzowanej, mocno schłodzonej kabiny, na rozgrzane słońcem powietrze.

Należy też pamiętać, by nie kierować silnego nawiewu na twarz, bowiem ten wysusza skórę i błony śluzowe nosa i ust, a to zwiększa ryzyko przedostania się drobnoustrojów.

Specjaliści przekonują, iż optymalną temperaturą w kabinie są 20-23 stopnie Celsjusza, z tym zastrzeżeniem, że im bardziej rozgrzane jest powietrze na zewnątrz, tym także w aucie powinno być cieplej – zasadniczo różnica ta nie powinna być większa niż 10 stopni.

Zrób przegląd i odgrzybianie!

Jeśli klimatyzacja nie jest regularnie serwisowana i odgrzybiana, może się stać źródłem groźnych chorób układu oddechowego, w tym legionellozy, która (dokładniej jej bakteria Legionella) może spowodować nawet śmierć. W warsztacie mechanik wykona zatem odgrzybianie, uzupełni czynnik chłodzący.

Warto też przeprowadzić ozonowanie całej kabiny, co usunie z niej wszelkie drobnoustroje. Przed wyjazdem z terenu warsztatu należy jednak dokładnie przewietrzyć kabinę, otworzyć szeroko wszystkie drzwi, aż do ustąpienia charakterystycznego zapachu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska