Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak niewiele potrzeba, żeby dać komuś nadzieję…

Arkadiusz Marciszek
Już niedługo będzie można dowiedzieć się więcej na temat komórek macierzystych, których oddanie może uratować komuś życie.

Daniel Kliszewski z Więcborka, jest dawcą szpiku kostnego. Przeczytajcie o jego doświadczeniach, radości i satysfakcji z ratowania życia. Daniel ma 22 lata, studiuje w Poznaniu, na IV roku politechniki.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Było to 3 lata temu. Z siostrą byliśmy nad morzem. Było tam stoisko DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych). Podeszliśmy do stoiska i... namówili mnie, żebym został potencjalnym dawcą szpiku kostnego - mówi Daniel.

Potem czekał rok na telefon od z DKMS. Niektórzy czekają dłużej. Trzeba było przejść badania do określenia zgodności genetycznej z potencjalnym biorcą.[/b
- Kiedy okazało się, że jest zgodność, pojechałem na bardziej szczegółowe badania do Warszawy. Kiedy okazało się, że wszystko jest dobrze, umówili mnie na pobranie komórek macierzystych - mówi Daniel. Zapytaliśmy, jak wygląda zabieg pobrania szpiku?
- [b]Są dwie metody pobierania komórek macierzystych
. Najczęściej stosowana to pobieranie metodą aferezy, czyli przez krwiobieg, stosowana w 80 proc. przypadków. Robi się wkłucie i krew przechodzi przez separator. Tam odkładają się komórki macierzyste. Ta metoda była zastosowana u mnie. Zabieg trwa 3 godziny, siedzi się jak podczas pobrania krwi - mówi Daniel.
Druga metoda to pobranie operacyjnie z kości biodrowej, w znieczuleniu ogólnym. Nie ma powikłań, to nic nie boli. Stosuje się ją w 20 proc. przypadków.

Daniel dowiedział się, że jego komórki pomogą 53 - letniej kobiecie. Nie jest możliwe poznanie personaliów biorcy. Po zabiegu, kiedy zobaczył w woreczku komórki macierzyste poczuł, że uratował komuś życie. Po pobraniu zostaje się na krótkiej obserwacji, nieraz podaje się potas, mogą wystąpić nudności.

- Gdy wracałem do domu dzwonili do mnie z DKMS z pytaniem, czy wszystko jest dobrze. Potem dostałem zaproszenie na badania kontrolne. Wszystko było w porządku. Mój organizm bardzo szybko się zregenerował - mówi Daniel. - Powikłania w metodzie aferezy praktycznie nigdy nie były rejestrowane - dodaje

Dzień Dawcy Szpiku połączony z akcją krwiodawstwa zorganizowany będzie w komendzie powiatowej PSP w Sępólnie.

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (28.09 + 29-30.09.2017) | POLSKA
Źródło: TVN Meteo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska