https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak są otwarte sklepy w Majówkę 2025 - Biedronka, Lidl, Auchan, Żabka. Oto godziny otwarcia sklepów [1.05.2025 r.]

MW-G
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sklepy otwarte w Majówkę 2025 - oto godziny otwarcia sklepów od 1 do 4 maja. Niektóre sieci handlowe zmieniają godziny otwarcia swoich placówek w piątek, czyli 2 maja. Dni ustawowo wolne od pracy to 1 i 3 maja - wtedy w Polsce obowiązuje też zakaz handlu i większość sklepów jest zamknięta. Otwarte są niektóre Żabki. Zobacz, gdzie można zrobić zakupy w Majówkę 2025 i jakie sklepy zmieniają godziny otwarcia.

Spis treści

Majówka 2025

Długi weekend majowy, zwany potocznie majówką przypada w tym roku od czwartku (1 maja) do niedzieli (4 maja).

1, 2 i 3 maja to trzy ważne dla święta w Polsce. 1 i 3 maja w Polsce to dni ustawowo wolne od pracy. W te dni obowiązuje też zakaz handlu, większość sklepów jest zamknięta. Otwarte są niektóre Żabki, małe sklepy, gdzie za ladą stanie właściciel, a także stacje benzynowe.

Tak są otwarte sklepy w Majówkę 2025

1 maja - w Święto Pracy - oraz w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obowiązuje w Polsce zakaz handlu. Oznacza to, że 1 i 3 maja 2025 roku większość popularnych sieci zamknie wszystkie swoje sklepy. Jednocześnie wiele sklepów i dyskontów zmienia godziny otwarcia swoich placówek dzień 2 maja - w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Majówka - do której są otwarte sklepy? 1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy, dlatego większość sklepów pozostanie zamknięta. 2 maja nie obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że w piątek 2 maja 2025 roku większość sklepów będzie otwarta.

Niektóre sklepy mogą 2 maja 2025 roku zmienić godziny pracy. Zakupów nie będzie można zrobić również w niedzielę 4 maja 2025. Tego dnia wypada bowiem niedziela niehandlowa.

Jak są otwarte sklepy w Majówkę? Gdzie można robić zakupy w długi weekend majowy? Sprawdź teraz godziny otwarcia sklepów.

Sklepy otwarte w Majówkę - tu można zrobić zakupy

Gdzie można robić zakupy w Majówkę 1-4 maja 2025? Sprawdź teraz godziny otwarcia sklepów w naszej galerii:

W dni świąteczne zakupy można zrobić jedynie tam, gdzie za ladą stanie właściciel. 1 i 3 maja otwarte są niektóre sklepy sieci:

  • Żabka,

  • Carrefour Express,

  • Lewiatan.

Otwarte są także niektóre sklepy osiedlowe, apteki, kawiarnie, restauracje, puby, stacje paliw, a nawet kina lub muzea. Dokładne informacje o godzinach pracy można sprawdzić w poszczególnych placówkach lub na stronach internetowych interesujących nas obiektów.

Niedziele handlowe 2025 - lista

Najbliższa niedziela handlowa przypada 29 czerwca 2025 roku. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele będzie to pierwsza niedziela handlowa z ośmiu w roku 2025.

  • 26 stycznia 2025,

  • 13 kwietnia 2025,

  • 27 kwietnia 2025,

  • 29 czerwca 2025,

  • 31 sierpnia 2025,

  • 7 grudnia 2025,

  • 14 grudnia 2025,

  • 21 grudnia 2025.

W pozostałe niedziele obowiązuje zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy także w dni wolne od pracy, w które przypadają święta kościelne i państwowe:

  • 1 stycznia - Nowy Rok,

  • 6 stycznia - Trzech Króli,

  • 20-21 kwietni - Wielkanoc,

  • 1 maja - Święto Pracy,

  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja,

  • 19 czerwca - Boże Ciało,

  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie NMP,

  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada - Święto Niepodległości,

  • 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

Zakaz handlu w niedziele

Przypomnijmy, że od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, możliwość robienia zakupów w tym dniu była stopniowo ograniczana. Początkowo, zakaz handlu nie obowiązywał w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakupy można było zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Z kolei od 2020 roku niedziele handlowe ograniczono do siedmiu w całym roku.

W 2025 roku zgodnie z ustawą zakupy będzie można zrobić w osiem niedziel.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1000 do 100 tys. złotych. W przypadku uporczywego naruszania tych przepisów, kodeks karny przewiduje nawet karę ograniczenia wolności.

Te sklepy są otwarte w niedziele z zakazem handlu

Zgodnie z ustawą, zakaz handlu nie obowiązuje:

  • na stacjach paliw płynnych,

  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami,

  • w aptekach i punktach aptecznych,

  • w zakładach leczniczych dla zwierząt,

  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami,

  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych,

  • w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. (Prawo pocztowe),

  • w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej, o której mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym

  • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich,

  • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku,

  • w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych,

  • w placówkach handlowych w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,

  • w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich oraz w portach i przystaniach śródlądowych – w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych,

  • w centrach pierwszej sprzedaży ryb, w przypadku sprzedaży ryb z burty, w gospodarstwach rybackich, placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybołówstwa i akwakultury oraz handlem takimi produktami,

  • w placówkach handlowych w portach lotniczych,

  • w strefach wolnocłowych,

  • w środkach transportu, na statkach, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych morskich budowlach hydrotechnicznych,

  • na terenie jednostek penitencjarnych,

  • w placówkach handlowych na terenie jednostek wojskowych,

  • w sklepach internetowych i na platformach internetowych,

  • w przypadku handlu towarami z automatów,

  • w przypadku rolniczego handlu detalicznego,

  • w hurtowniach farmaceutycznych,

  • w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego w placówkach handlowych prowadzących handel wyłącznie maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi do tych maszyn,

  • w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach,

  • w zakładach pogrzebowych,

  • w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek,

  • w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi,

  • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna,

  • na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych prowadzonych przez spółki prawa handlowego, których przeważająca działalność polega na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi,

  • w placówkach handlowych prowadzonych przez podmioty nabywające towary na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych,

  • w placówkach handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska