- Większość macior sprzedałem – stwierdził Mateusz Kulecki, rolnik z Powiśla (gm. Mikołajki Pomorskie, w woj. pomorskim), który od 2010 roku prowadzi kanał na YouTube (Kula). - Rozumiem, że są okresy lepsze i gorsze, ale w produkcji trzody chlewnej zbyt długo dokładamy do produkcji!
Ma świnie rasy Złotnicka Biała, utrzymuje je w cyklu zamkniętym, stado podstawowe w lutym br. liczyło 24 lochy (kiedyś było ponad 60 loch). - Sprzedałbym wszystkie, gdyby nie to, że skorzystałem z pomocy na bioasekurację (ogrodziłem gospodarstwo) i przez kolejne cztery lata nie mogę zrezygnować z trzody – dodał w trzeciej dekadzie lutego br.
Rolnik uważa, że producentom trzody chlewnej najbardziej potrzebna jest stabilizacja. Niestety rynek jest rozchwiany, ceny wciąż skaczą. Uprawia pszenicę, rzepak, kukurydzę i groch.
