Warto wiedzieć, że przedawnienie długów dotyczy tych należności, które nie zostały zapłacone i nikt nie upomniał się o ich spłatę przez określony czas. Dodatkowo musimy pamiętać o przerwaniu przedawnienia. Każde wezwanie do zapłaty rozpoczyna bieg przedawnienia od nowa. Dlatego długi sprzed nawet kilkunastu lat nadal nie uległy przedawnieniu.
Jeśli komornik ciągle ściga nas za długi sprzed 5 czy 10 lat to dlatego, że nie zostały spełnione przesłanki do przedawnienia długów.
Przeczytaj: Takie pieniądze musisz wymienić. Oto najnowsze zasady wymiany pieniędzy
Przedawnienie długów nie jest szansą dla osób nie płacących swoich zobowiązań. Do przedawnienia dochodzi bardzo rzadko, bo o długu musiałby "zapomnieć" wierzyciel. Jeśli nie płacimy rachunków musimy liczyć się z odsetkami karnymi czy ściąganiem długu przez komornika.
Według art. 118 kodeksu cywilnego "jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata".
Po tylu latach przedawnią się długi
W galerii poniżej zobaczcie ile czasu musi minąć, aby długi zostały uznane za przedawnione: