Migracje ptaków to ciekawe zjawisko przyrodnicze, ale ma ono także duże znaczenie ekologiczne. Ptaki pełnią kluczową rolę w transportowaniu nasion roślin, zapylaniu kwiatów i kontrolowaniu populacji owadów, co wpływa na zdrowie i równowagę ekosystemów na całym świecie.
Migracje ptaków są coraz bardziej zagrożone przez czynniki ludzkie. Utrata siedlisk, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne i kolizje z budynkami oraz infrastrukturą - to wszystko stanowi duże zagrożenie dla ptactwa.
- Przeczytaj także: Łowienie ryb w kwietniu 2024 - okres ochronny. Dla tych gatunków nadal trwa okres ochronny
Dlaczego ptaki migrują?
Istnieją różne rodzaje migracji ptaków. Niektóre gatunki przeprowadzają krótkie, lokalne migracje w obrębie jednego kraju lub regionu, podczas gdy inne podejmują długie, transkontynentalne podróże. Jednym z najbardziej niezwykłych aspektów migracji ptaków jest ich zdolność do nawigacji. Ptaki wykorzystują słońce, położenie gwiazd czy pole magnetyczne Ziemi.
Migracje ptaków są motywowane głównie zmianami w warunkach środowiskowych, takimi jak dostępność pożywienia, temperatura i dostępność schronienia. Głównymi czynnikami powodującymi migracje są zbliżająca się zima oraz nadchodząca wiosna i lato.
Takie ptaki przylatują na wiosnę do Polski - lista
Niektóre ptaki powitaliśmy już w marcu i na początku kwietnia. Na wiele gatunków jednak wciąż czekamy. Oto lista ptaków, które przylatują na wiosnę do Polski:
