Wiele rzeczy może utrudniać spokojny sen: nocne szaleństwa z Netflixem, niewystarczająca aktywność fizyczna w ciągu dnia, kawa wypita późnym popołudniem. Ale nagrzana sypialnia może być jedną z najbardziej frustrujących.
Noce spędzone na przewracaniu się z boku na bok mogą sprawić, że w ciągu dnia stajemy się marudni i nieproduktywni. Z czasem zły sen wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
To Cię może też zainteresować
Temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia w sposób naturalny. Kiedy się podnosi, jesteśmy bardziej czujni i pobudzeni a kiedy spada - pojawia się senność.
Idealna temperatura do spania różni się w zależności od osoby, ale ogólnie rzecz biorąc, temperatura organizmu musi spaść, aby można było spokojnie zasnąć w nocy. Spadek temperatury spowalnia metabolizm i zbiega się z uwalnianiem melatoniny - hormonu, który powoduje senność. To sygnał dla mózgu, że czas spać. Jeśli ciało przegrzewa się w nocy, cały proces zostaje zakłócony.
To Cię może też zainteresować
Ciepłe lub parne noce nie tylko utrudniają ochłodzenie się i zasypianie. Może też pogorszyć jakość snu. Badania sugerują, że dyskomfort związany ze spaniem w gorącym pomieszczeniu może powodować częstsze przebudzenia w ciągu nocy i może zakłócić regeneracyjny sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM).
Jak lepiej spać latem, gdy panują upały? Te skuteczne sposoby zapewnią głębszy sen nawet w najcieplejsze letnie noce:
