
PAPRYKA
Papryka jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Pieczenie czy gotowanie papryki rozbija jej ściany komórkowe i uwalnia tak pożądany likopen. Temperatura ułatwia też wchłanianie tych substancji z pożywienia. Aby ograniczyć starty witaminy C, najlepiej jest paprykę upiec bez tłuszczu.

BROKUŁY, KALAFIOR, BRUKSELKA
Warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kalafior i brukselka są bogate w glukozynolany - substancje zawierające siarkę. Organizm może je przekształcić w szereg związków zwalczających niektóre rodzaje nowotworów. Warunkiem jest jednak działanie enzymu, zwanego mirozynazą. Gotowanie pomaga w tym procesie.

SZPARAGI
Szparagi można jeść na surowo. Wystarczy odłamać zdrewniałe końcówki, jeśli są świeże to nie wymagają nawet obierania. Jednak gotowanie szparagów zmiękcza ich grube ściany, które utrudniają naszemu organizmowi wchłanianie witaminy A, C, E i kwasu foliowego. W przypadku szparagów gotowanie powoduje również, że przeciwutleniacze, zwłaszcza kwas ferulowy, są bardziej dostępne dla organizmu.

JARMUŻ
Najzdrowszy jest jarmuż lekko pogotowany na parze. Proces ten pozwala dezaktywować enzymy, które uniemożliwiają organizmowi wykorzystanie zawartego w warzywie jodu.