Trzy etapy starości WHO
Światowa Organizacja Zdrowia dzieli starość na trzy etapy:
60-75 lat – wiek podeszły, tzw. wczesna starość,
75-90 lat – wiek starczy, tzw. późna starość,
90+ – wiek sędziwy, tzw. długowieczność.
Wraz z kolejnymi etapami obserwuje się stopniowe pogłębienie się objawów starzenia się fizjologicznego (cielesnego) oraz psychicznego. Obejmują one ograniczenie sprawności psychofizycznej i samodzielności i nasilenie się zależności od innych osób. Następuje także tak zwane starzenie się społeczne, czyli ograniczenie możliwości adaptacji.
Jak zachować młodość na dłużej?
Polskie społeczeństwo starzeje się, a proces ten staje się coraz bardziej dynamiczny. Wpływa na to niski poziom dzietności i urodzeń, przy jednoczesnym wydłużaniu się przeciętnego trwania życia.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2023 r. grupa wieku 80 lat i więcej liczyła ponad 1,6 mln osób, tj. prawie 5 proc. ludności Polski (w 2010 r. było to 1,3 mln osób, tj. ponad 3 proc., a w 2000 r. – 770 tys. – 2 proc. populacji.
W świetle danych kluczowe jest utrzymanie w podeszłym wieku jak najdłużej zdrowia i sprawności. Pomocne może być zrezygnowanie z kilku codziennych nawyków.
Te nawyki po 60-tce pogorszą twoje zdrowie. To złe nawyki - ostrzega fizjoterapeutka
Znana brytyjska fizjoterapeutka Lucy Macdonald ostrzega przed sześcioma złymi nawykami, które mogą pogorszyć zdrowie fizyczne i psychiczne osób w wieku podeszłym. Prezentujemy je i wyjaśniamy w poniższej galerii.
