Te objawy świadczą, że jesz za dużo soli
Sól można znaleźć w składzie wielu produktów spożywczych. Pomaga wydobyć smak żywności, poprawia jej konsystencję i służy jako środek konserwujący.
To Cię może też zainteresować
Zawarty w soli sód jest jednym z podstawowych elektrolitów, których organizm potrzebuje w odpowiednich ilościach do wielu czynności - od trawienia pokarmu po skurcze mięśni lub nawet mrugnięcie okiem. Problem w tym, że obecnie spożycie sodu znacznie przekracza to, czego organizm potrzebuje dla zdrowego funkcjonowania.
To się dzieje z organizmem, gdy jesz za dużo soli
Nadmierne spożycie soli może mieć wiele szybko występujących konsekwencji i potencjalnie prowadzić do pewnych komplikacji zdrowotnych, z biegiem czasu może zwiększać ryzyko niektórych chorób i prowadzić do:
- wysokiego ciśnienia krwi,
- zwiększonego ryzyka udaru mózgu,
- zwiększonego ryzyka choroby wieńcowej.
Zaleca się ograniczanie dziennego spożycia soli.
Organizm potrzebuje tylko niewielkiej ilości sodu każdego dnia - 500 miligramów lub równowartość 1/4 łyżeczki soli - aby pomóc w skurczeniu mięśni, utrzymaniu zdrowych impulsów nerwowych i równowagi płynów. Eksperci zaznaczają, że 1500 miligramów sodu dziennie to idealny limit. Średnio spożywamy około 3400 miligramów sodu dziennie, podczas gdy zalecane maksimum to 2300 miligramów (ilość zawarta w 1 łyżeczce soli) dziennie.
Dzieci w wieku 1 do 3 lat powinny spożywać nie więcej niż 2 g soli dziennie (0,8 g sodu) a od 4 do 6 lat nie powinny spożywać więcej niż 3 g soli dziennie (1,2 g sodu).
Te oznaki świadczą, że jesz za dużo soli
Specjaliści radzą, by zwrócić uwagę na oznaki, które świadczą, że spożywasz za dużo soli. Na liście jest zwiększone pragnienie i zatrzymanie wody w organizmie.
Organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, że jesz za dużo soli. Poznaj je teraz w naszej galerii:
