https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tego nie rób po 60-tce. Fizjoterapeutka ostrzega przed tym nawykiem [11.05.25]

Joanna Gólczyńska
Po ukończeniu 60 lat obserwuje się spadek zdolności fizycznych i umysłowych. Zwiększa się ryzyko chorób wieku starczego, na przykład chorób neurodegeneracyjnych, reumatyzmu, miażdżycy, osteoporozy i nowotworów.
Znana brytyjska fizjoterapeutka podpowiada, jakie nawyki porzucić, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Po ukończeniu 60 lat obserwuje się spadek zdolności fizycznych i umysłowych. Zwiększa się ryzyko chorób wieku starczego, na przykład chorób neurodegeneracyjnych, reumatyzmu, miażdżycy, osteoporozy i nowotworów. Znana brytyjska fizjoterapeutka podpowiada, jakie nawyki porzucić, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. pixabay
Po przekroczeniu 60. roku życia szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie. Wiele nawyków z przeszłości może negatywnie wpłynąć na kondycję fizyczną i psychiczną. Znana brytyjska fizjoterapeutka, Lucy Macdonald, wskazuje, które nawyki warto porzucić, aby cieszyć się dobrym zdrowiem po sześćdziesiątce.

Trzy etapy starości według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje starość na trzy etapy: wiek podeszły (60-75 lat), wiek starczy (75-90 lat) oraz wiek sędziwy (90+ lat). Każdy z tych etapów niesie ze sobą różne wyzwania zdrowotne, dlatego tak ważne jest, aby w miarę możliwości utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

Wiek podeszły, zwany również wczesną starością, to czas, kiedy wiele osób wciąż prowadzi aktywny tryb życia. Jednakże, aby cieszyć się zdrowiem, warto zwrócić uwagę na codzienne nawyki, które mogą wpływać na nasze samopoczucie.

Z kolei wiek starczy i wiek sędziwy to okresy, w których organizm staje się bardziej podatny na różne dolegliwości, co wymaga jeszcze większej troski o zdrowie.

Jak zachować młodość na dłużej?

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, zmaga się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Niski poziom dzietności i urodzeń, w połączeniu z wydłużającą się średnią długością życia, sprawiają, że coraz większy odsetek populacji stanowią osoby starsze.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2023 r. grupa wieku 80 lat i więcej liczyła ponad 1,6 mln osób, tj. prawie 5 proc. ludności Polski (w 2010 r. było to 1,3 mln osób, tj. ponad 3 proc., a w 2000 r. – 770 tys. – 2 proc. populacji).

W obliczu tych danych kluczowe staje się utrzymanie zdrowia i sprawności w podeszłym wieku. Rezygnacja z kilku codziennych nawyków może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia seniorów.

Złe nawyki po 60-tce według fizjoterapeutki

Lucy Macdonald, znana brytyjska fizjoterapeutka, ostrzega przed sześcioma złymi nawykami, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie osób w wieku podeszłym.

Takie przyzwyczajenia są niebezpieczne po 60. roku życia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska