
Uwagę zrwaca obraz "Modląca się kobieta"
(fot. Maryla Rzeszut)
Czynna będzie w muzeum do 2 września. Poza tym - kto zbierze stemple z 6 miejsc związanych z artystą, dostanie piekny katalog.
W 2013 roku wystawę tę wyeksponuje Muzeum Miasta Gdyni, które wypożyczyło Grudziądzowi wiele prac.
Można obejrzeć nie tylko znakomite obrazy, ale i zdjęcia z życia Wacława Szczeblewskiego. Mówią o nim wiele. Był niezwykle eleganckim, emanującym kulturą mężczyzną. Jeździł samochodem.
Swoją twórczością i działalnością w Grudziądzu i na całym Pomorzu wywarł wpływ na rozwój sztuki w regionie. Należał do twórczej awangardy. Jego uczniowie prowadzili później Liceum Plastyczne w Gdyni.
Miał wielki autorytet. Kształcił się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie.
- Miałem okazję go poznać. To był człowiek wszechstronnie uzdolniony - wspomina Michał Śrubka, grudziądzanin. - Grał na pianinie, był świetnym organizatorem. Przebywanie w jego towarzystwie to był eliksir! Jak opowiadał, jak szanował każdego człowieka! Miał niesamowitą kulturę. To był nietuzinkowy człowiek. Takich artystów jak on dziś już nie ma.
Szczeblewski założył w Grudziądzu i prowadził Pomorską Szkołę Sztuk Pięknych (od 1922 r.), w gmachu obecnej Biblioteki przy ul. Legionów. Na wystawy sztuk pięknych ściągał całą elitę kulturalną regionu. Jego uczelnia artystyczna miała tak poważną rangę, że zaproponowano Szczeblewskiemu zbudowanie filii w Gdyni.
W muzeum odtworzona została pracownia artysty. Czuje się w niej wręcz zapach farby, atmosferę miejsca, w którym tworzył. Zwiedzający są zachwyceni aranżacją ekspozycji.
Zbierz stemple, zdobędziesz katalog

Rysunek "Faun" sprawia wrażenie trójwymiarowości
(fot. Maryla Rzeszut)
Atrakcyjny katalog wystawy błyskawicznie wykupiono. Można go jeszcze zdobyć w jeden sposób: zebrać stemple ze szlaku miejsc bliskich artyście.
- Zostały już tylko ściśle wyliczone egzemplarze dla tych, którzy skompletują wszystkie stemple - wyjaśnia Dominika Raduńska z Działu Edukacji i Promocji muzeum. Podczas wakacyjnych wojaży warto więc ruszyć szlakiem śladów nieprzeciętnego artysty.
Trzeba dotrzeć do takich miast i placówek:
* Grudziądz: Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego, ul. Legionów 28
* Grudziądz, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
* Gdynia: Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1
* Gdynia, Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24
* Chmielno: Informacja Turystyczna, ul. Gryfa Pomorskiego 20
* Pelplin: Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, Plac Tumski 1
Wystawa w Muzeum przy ul. Wodnej czynna będzie tylko do 2 września.
Czytaj e-wydanie »