MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten składnik sprawi, że twój pleśniak będzie się rozpływał w ustach. Mamy porady kucharki-amatorki

Eliza Nowosad
Eliza Nowosad
Ten składnik sprawi, że twój pleśniak będzie się rozpływał w ustach - na kolejnych slajdach mamy porady kucharki-amatorki!
Ten składnik sprawi, że twój pleśniak będzie się rozpływał w ustach - na kolejnych slajdach mamy porady kucharki-amatorki! Pixabay
Pleśniak, zwany też szarpańcem lub skubańcem, to popularne ciasto uwielbiane przez wszystkich Polaków. Doskonale sprawdzi się na podwieczorek dla dzieci, na przyjęcia urodzinowe, czy spotkanie przy kawie z przyjaciółką. Masz na niego sprawdzony przepis? To świetnie! Lecz jeśli podmienisz w nim jeden ze składników ciasto stanie się jeszcze lepsze!

Pleśniak to ciasto składające się z kilku warstw. Kruchy jasny spód przykrywany jest warstwą owoców lub dżemu, następnie warstwą ciemnego ciasta, bezą oraz drobno posiekanymi kawałeczkami jasnego ciasta. Jest pyszne, niezbyt słodkie, a do tego efektownie się prezentuje. Nic dziwnego, że regularnie pojawia się na stole wielu Polaków! Czy wiesz jednak jak sprawić, by ciasto było jeszcze lepsze?

Pleśniak – sekretny składnik

Większość przepisów na pleśniaka opiera się na margarynie. Jeśli jednak podmienisz ją na masło twoje ciasto będzie o wiele smaczniejsze, a także zdrowsze!

Margaryna to zwykle sztuczny miks wielu tłuszczów roślinnych, także tych utwardzanych i bardzo szkodliwych np. oleju palmowego. Jak wiadomo, przetworzona żywność to coś, czego powinniśmy unikać.

Z kolei masło to produkt naturalny pochodzenia zwierzęcego robiony ze śmietanki mleka krowiego. Dodanie go do ciasta sprawi, że będzie ono bardziej kruche, zyska nowy wymiar smaku i będzie wprost rozpływać się w ustach! Warto jednak pamiętać o tym, że kostka masła waży zwykle 200g, podczas gdy margaryna – 250. W związku z tym należy zmniejszyć ilość mąki w przepisie lub dać nieco więcej tłuszczu do podanych proporcji. Szczegóły dotyczącego triku na najlepszy pleśniak zobaczysz w poniższej galerii.

Pleśniak – ważne są dodatki

Do pleśniaka można dodawać różne owoce – wystarczy je pokroić i położyć na pierwszą warstwę jasnego ciasta na spodzie. Jakie jednak będą najlepsze? Polecane są szczególnie owoce lekko kwaśne, które przełamią słodycz ciasta.

Może to być malina, czerwona i czarna porzeczka, śliwka, a nawet agrest. Zbyt słodki produkt, taki jak truskawka, może po upieczeniu być zbyt mdły. Co zrobić kiedy sezon na owoce się skończył, a domownicy domagają się pleśniaka? Wtedy można użyć dżemów, marmolad, frużelin – najlepsze będą oczywiście te domowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska