Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten tunel, projektu Archigeum spod Bydgoszczy, może zrewolucjonizować skoki narciarskie!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Celem tunelu jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów, bowiem ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu przyczyniając się jednocześnie do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego.
Celem tunelu jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów, bowiem ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu przyczyniając się jednocześnie do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego. Archigeum
Pracownia architektoniczna Archigeum z Zielonki pod Bydgoszczą zaprezentowała - 10 września - animację prototypowego tunelu aerodynamicznego, który powstaje dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Rozpoczyna to proces badań finansowanych ze środków funduszy unijnych. Tunel ma być jednak tylko zaczątkiem większej rewolucji w tej dyscyplinie sportu.

Premiera tunelu aerodynamicznego, projektu firmy Archigeum spod Bydgoszczy:

Tunel - zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich

Celem tunelu jest zabezpieczenie najazdu skoczni narciarskich, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzania zawodów, bowiem ograniczy ryzyka związane ze zjawiskiem pogorszenia parametru ślizgu w wyniku opadu deszczu i mokrego śniegu przyczyniając się jednocześnie do uatrakcyjnienia i wzbogacenia przekazu widowiska sportowego. Tunel będzie instalacją modułową i składaną, stąd też nie będzie trwale ingerować w skocznie.

- Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z Archigeum - W Norwegii, kolebce skoków narciarskich uznano, że projekt ten zapoczątkuje rewolucję techniczną w skokach, a swoje poparcie wobec inicjatywy w telewizji NRK wyraził Johan Remen Evensen, były rekordzista długości lotu, a obecnie ekspert stacji i działacz federacji.

- Odbyliśmy szereg konsultacji z wieloma jednostkami naukowymi w tym FIS i potwierdzamy, że instalacja będzie bezpieczna - dodaje Marcin Sajdak, współwłaściciel Archigeum.

O projekcie przychylnie wypowiadał się m.in. Adam Małysz, legenda polskich skoków narciarskich. Pozytywnie o tej koncepcji wypowiada się też były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer oraz jego następca Sadro Pertile.

Wcześniej zaprojektowali kompleks pięciu skoczni w Zakopanem

- Kolejnym krokiem, jaki inicjujemy w oparciu o tunel jest zaprojektowanie skoczni narciarskiej nowej generacji, którą będziemy konsultować w światowej centrali sportów zimowych FIS z siedzibą w Zurychu – zapowiada Przemysław Gawęda z Archigeum. - Technologia musi iść w parze w wynikami sportowymi, ta koegzystencja świata nauki i architektury gwarantuje sportową jakość na jeszcze wyższym poziomie - dodaje Gawęda.

Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak zaprojektowali w ostatnim czasie kompleks pięciu skoczni w Zakopanem, treningowy tzw. Kompleks Średniej Krokwi, którego uroczyste otwarcie miało miejsce na początku lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska