Ciechocińska tężnia nr II przy ul. Sportowej jest prawie w połowie wyremontowana. Modernizacja zaczęła się w 2005 r. i pochłonęła do tej pory ok. 5,5 mln zł z budżetu państwa - Na kontynuację modernizacji tężni złożyliśmy w Ministerstwie Skarbu wniosek o 3,5 mln złotych. Pieniądze będą dzielone w lutym. Jest szansa, że remont zabytku
uda się skończyć w ciągu najbliższych dwóch lat
- mówi Jacek Walkowski, prezes ds. ekonomicznych w Przedsiębiorstwie Uzdrowisko Ciechocinek, zarządzającym tężniami w imieniu właściciela - Skarbu Państwa.
Drugi etap modernizacji tężni wykonawca - firma Stabilator z Gdyni ma zakończyć w styczniu. Tym razem wyremontowano ok 118 metrów, o 14 m więcej niż zakładano w dokumentacji. Odnowienie całej tężni nr II oznaczałoby zakończenie modernizacji kompleksu trzech tężni. W kolejnych latach będą one wymagały jedynie bieżących konserwacji.
W dużo gorszej sytuacji
jest położony między tężniami odkryty basen termalnosolankowy. Wybudowana w 1932 roku pływalnia została zamknięta w 70. rocznicę powstania w związku ze złym stanem technicznym. Basen popadł w totalną ruinę, nie próżnowali złodzieje i wandale. Dopiero jakiś czas temu PUC ogrodził teren solidną siatką i zatrudnił ochronę.
Zabytkowej pływalni nie udało się przejąć władzom Ciechocinka, mimo wielu spotkań, także z udziałem członków rządu, i kilku scenariuszy przekazania basenu do majątku miasta. Ostatecznej zgody nie wyraziła rada nadzorcza spółki PUC.
Dziś Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek skłania się ku temu, by uruchomić
basen we własnym zakresie
- _Minister skarbu raczej nie jest skłonny rezygnować z tego obiektu. Pracujemy obecnie nad koncepcją zagospodarowania majątku. Wkrótce powiemy na ten temat więcej - _tłumaczy J. Walkowski.
