Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.50 na przystanku MZK przy al. Solidarności, skąd o godz. 8.03 wyjadą autobusem linii nr 115 do Lubicza Górnego. W Lubiczu uczestnicy cyklu wezmą udział w 11. Rajdzie Granicznym na 16-kilometrowej trasie: Lubicz Górny – Silno.
Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.
- Dawna granica prusko – rosyjska została wytyczona na podstawie traktatu granicznego zawartego 11 listopada 1817 roku pomiędzy Rosją i Prusami. Jednak jej wytyczanie w terenie trwało kilka lat, a jednym z komisarzy, którzy wytyczali jej przebieg był Ignacy Prądzyński, późniejszy generał w powstaniu listopadowym i budowniczy Kanału Augustowskiego – przypomina Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu.
To też może Cię zainteresować
Wcześniej nadwiślańskie tereny były obszarem, o który spierały się dwa cesarstwa - niemieckie i rosyjskie. Podczas Kongresu Wiedeńskiego (1814 – 1815) podjęto decyzję o utworzeniu Królestwa Polskiego w unii personalnej z Rosją, a jego granicę wytyczono m.in. na Drwęcy, aż do jej ujścia.
W Drwęckim Kącie
Jednak rząd pruski zabiegał o to, aby „dobra torunian leżące teraz za granicą w Rosji znalazły się również w ich państwie”.
Dzięki tym staraniom później skorygowano rozbiorową granicę prusko – rosyjską. Pierwotnie obszar w kształcie trójkąta obejmujący ramionami: Złotorię, Silno i Lubicz znajdował się w Kongresówce, a następnie znalazł się w Prusach – stąd jego niemiecka nazwa Drewenzwinkel (Drwęcki Kąt).
Dawna granica jest dość dobrze widoczna w zalesionym terenie, znacznie gorzej jest na obszarze łąk, gdzie jest mniej czytelna, a w dodatku mocno kluczy.
