Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku
Ostatnich dni lata nie będziemy wspominali ciepło. Było naprawdę chłodno. Ale to się zmieni. - O tej porze roku często pojawia się układ wysokiego ciśnienia, wraz z charakterystycznym babim latem, porannymi mgłami i przeważnie pogodną aurą. I tak właśnie będzie – mówi bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - Poprawę aury spowoduje wyż, który nasunie się nad Polskę ze Skandynawii. Później, a mówię o dwóch tygodniach, znajdzie się nad Rosją.
W tym okresie nie będzie jednak typowo letniej aury – synoptyk określa ja raczej jako mix późnoletniej i wczesnojesiennej pogody, z przewagą tej pierwszej.
To też może Cię zainteresować
- Natura chce nam podarować ponownie odrobinę ciepła. Hurra optymiści już widzieli w najcieplejsze dni słupek rtęci w okolicach 25 kreski, ja natomiast stawiałbym na 20. stopień – kontynuuje Bogdan Bąk.
We czwartek na termometrach na Kujawach i Pomorzu zobaczymy maksymalnie 16-17 stopni, a w piątek nawet o stopień mniej. Ale w sobotę tendencja odwróci się – zamiast od zachodu zacznie wiać od wschodu i słupek rtęci podniesie się do 18-19 kresek. W niedzielę i poniedziałek, gdy powieje z południowego wschodu ma być już 19-20.
Od wtorku ochłodzi się
Jak się wydaje to już wszystko na co będzie stać naturę, bowiem od wtorku nastąpi 5-stopniowy spadek temperatury, bowiem powieje z północnego wschodu, a potem równo ze wschodu. Taka maksymalna temperatura – w okolicach 14 lub 15 stopni – utrzyma się mniej więcej do 6 października.
To też może Cię zainteresować
W najbliższych dwóch tygodniach noce będą zróżnicowane - od chłodnych (5-4 stopni Celsjusza) do znacznie cieplejszych (13-12). Tym chłodniejszym towarzyszyć będą lokalne mgły oraz silne zamglenia. Będzie im sprzyjać wysokie ciśnienie, które w większości dni przekroczy wartość 1020 hPa. Opadów bardzo mało, w sumie tylko około 10 mm w ciągu dwóch tygodni.
- Cieszmy się pogodną aurą i coraz bardziej kolorową przyrodą, zapachem dymu ognisk i smakiem pieczonych ziemniaków – zachęca Bogdan Bąk.
