Jeszcze wtedy była placówką Okręgowej Biblioteki Pedagogicznej Kuratorium Oświaty Okręgu Szkolnego Pomorskiego w Toruniu. Po latach Toruń oddzielił się i placówka w Koronowie stała się filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Od roku 2011 nosi ona imię Mariana Rejewskiego.
- Mamy naszą powojenną księgę inwentarzową - opowiada Grażyna Jasiek, kierowniczka koronowskiej filii. - Pierwszą książką było przedwojenne wydanie "Pedagogiki" M. Baranowskiego. Biblioteka mieściła się wtedy na poddaszu domu kamienicy przy ul. Sobieskiego. Od roku 1990 jesteśmy w piwnicach budynku dawnego ratusza przy Pomianowskiego 1.
Wtedy, w roku 1945, w zachowanej księdze inwentarzowej wpisanych było niewiele pozycji. Dziś jest ich 27999. Przez wiele lat mogli z tej placówki korzystać tylko nauczyciele i studenci. Od wielu już lat wszyscy zainteresowani. Bo są tu nie tylko książki pedagogiczne.
Jest tu m.in. tworzony księgozbiór książek obcojęzycznych. Ale warto też wiedzieć, że można tu znaleźć wszystkie wycinki m.in. Gazety Pomorskiej dotyczące Ziemi Koronowskiej.
- I to od roku 1983 - mówi Grażyna Jasiek. Nic dziwnego, że chętnie korzystają z tego księgozbioru piszący prace magisterskie, licencjackie, inżynierskie, doktorskie. I nie są to tylko mieszkańcy gminy Koronowo. Powstało takich prac już kilkadziesiąt.
- Mamy książkę, którą na podstawie swej pracy doktorskiej napisał ks. dr Jan Pomin, proboszcz parafii w Wierzchucinie Królewskim: "Millenium chrztu Polski w Archidiecezji Gnieźnieńskiej" - dopowiada kierowniczka filii. - Jest też praca doktorska dr. Edwarda Świtońskiego, kiedyś cenionego w Koronowie nauczyciela geografii.
Ale dwie panie z biblioteki - pracuje tu jeszcze Ewa Bielska - są też inicjatorkami wielu akcji społecznych w Koronowie. To ich staraniem wmurowana została na ścianie ratusza tablica poświęcona Janowi Pawłowi II, który w roku 1999 został Honorowym Obywatelem gminy Koronowo. Staraniem pań na cmentarzu komunalnym stanął obelisk poświęcony Sybirakom. Zorganizowały też w ratuszu sympozjum o wywózkach mieszkańców gminy Koronowo na Wschód.
Było także sympozjum poświęcone trzem osobom, które w czasie II wojny światowej uratowały relikwie św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. Dwie z nich związane były z Ziemią Koronowską. Panie z biblioteki dowiedziały się o tym przypadkowo, zbierając informacje o miejscowych kapliczkach przydrożnych.
We wtorek 16 bm. o godz. 11 panie zapraszają do sali sesyjnej ratusza na obchody 70-lecia biblioteki.