Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To była rekordowa kampania w Cukrowni w Kruszwicy. Wyprodukowano ponad 200 tysięcy ton cukru

SZCZ
Podczas zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej w Kruszwicy przerobiono około 1,4 mln ton buraków cukrowych
Podczas zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej w Kruszwicy przerobiono około 1,4 mln ton buraków cukrowych Dominik Fijałkowski
Kilka dni temu zakończyła się kampania cukrownicza 2023/2024 w Kruszwicy. Wyprodukowano 200,7 tys. ton cukru. To najlepszy wynik w 143-letniej historii zakładu.

Ostatnim etapem kampanii, po przerobie buraków cukrowych, było wytwarzanie cukru z soku gęstego, zmagazynowanego w specjalnym zbiorniku, wybudowanym 5 lat temu. Pięć takich zasobników o pojemności około 150 tys. m sześć., zlokalizowano w trzech cukrowniach Krajowej Grupy Spożywczej SA. To była opłacalna inwestycja. Odkładanie soku gęstego umożliwia bowiem zwiększenie mocy przerobowej cukrowni, a tym samym skrócenie okresu przechowywania i przerobu buraków w trudnych warunkach zimowych.

A jakie efekty osiągnął kruszwicki zakład w ostatniej kampanii? Przerobiono niemal 1,4 mln ton słodkich korzeni z polaryzacją (zawartość cukru w burakach) 16,75 proc. Wyprodukowano zaś 200,7 tys.ton cukru.

- Nie był to wcale łatwy rok dla 3605 rolników, uprawiających buraki dla kruszwickiego zakładu. Wprawdzie siewy roślin przebiegały w optymalnych warunkach pogodowych i do czerwca sprzyjały one wegetacji, to jednak duże upały w lipcu, sierpniu i we wrześniu spowodowały słaby przyrost masy korzeniowej. Poza tym susza spowodowała wtórne zachwaszczeni plantacji. Ponadto w listopadzie wystąpiły problemy ze zbiorem plonów - mówi Joanna Skrzypek, rzeczniczka prasowa Krajowej Grupy Spożywczej SA.

Zdaniem Józefa Paweli, rolnika z Wylatowa, gm. Mogilno i prezesa Zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, na szczęście udało się wykopać i odebrać wszystkie buraki, chociaż te zmarznięte okazały się gorszej jakości.

Mimo tych kłopotów, uprawa słodkich korzeni okazała się jednak opłacalna. Zadecydowała o tym podstawowa cena w wysokości 206,73 zł netto za tonę buraków kontraktowanych ze standardową polaryzacją (16 proc.). Ponadto nadwyżki buraków, dostarczonych przez rolników, przekwalifikowano do stawki kontraktowej. Utrzymano również klauzulę wypłaty dodatkowego świadczenia do zakontraktowanych buraków w przypadku, gdy cena sprzedaży cukru przekroczy 640 euro za tonę.

- Dlatego rada związków plantatorów, działająca w Krajowej Grupie Spożywczej, podczas czerwcowego spotkania negocjacyjnego z zarządem spółki, z dużą satysfakcją przyjęła warunki kontraktacji. To była również dobra wiadomość dla rolników. Dowiedzieli się wcześniej na jaką minimalną cenę mogą liczyć za dostarczone plony - stwierdził Józef Pawela, pełniącą również funkcję przewodniczącego rady związków plantatorów buraka cukrowego przy KGS.

Tegoroczna kontraktacja buraków cukrowych już się zakończyła. Zainteresowanie kujawskich rolników uprawą tej rośliny, która dzisiaj w rankingu opłacalności produkcji roślinnej i zwierzęcej zajmuje pierwsze miejsce było bardzo duże, także ze strony dotychczasowych plantatorów, pragnących zwiększyć areał uprawy buraków kosztem produkcji zboża i kukurydzy, co w kontekście ostatnich kłopotów z ich zbytem i niską ceną skupową, o czym świadczą liczne protesty rolników, było w pełni racjonalne.

Niestety, areału upraw opłacalnej dziś rośliny nie można zwiększyć, gdyż możliwości produkcyjne kruszwickiego zakładu są ograniczone - tylko do przerobu 1,48 mln ton buraków. Pozostałe cukrownie KGS są w podobnej sytuacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska