Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To wspaniałe barokowe Drezno, miasto dwóch królów Polski [ZDJĘCIA]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Widok na Drezno i Łabę z galerii na kopule monumentalnego kościoła barokowego pw. Marii Panny (niem. Frauenkirche),  odbudowanym po zniszczeniach wojennych
Widok na Drezno i Łabę z galerii na kopule monumentalnego kościoła barokowego pw. Marii Panny (niem. Frauenkirche), odbudowanym po zniszczeniach wojennych Fot. Marek Weckwerth
Drezno, czyli w oryginale Dresden, to jedno z najpiękniejszych miast Niemiec i to pomimo strasznych zniszczeń doznanych pod koniec II wojny światowej przez aliancie lotnictwo. To dawna stolica elektoratu Saksonii, która pod koniec XVII wieku za sprawą wyboru Augusta II Mocnego na króla Polski, stała się obok Warszawy drugim miastem rezydencjonalnym królestwa.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Wspaniałe miasto nad Łabą jest już ostatnią naszą propozycją na ciekawą wycieczkę po leżącej za graniczną Nysą Łużycką Saksonii, królewskim zwieńczeniem cyklu reportaży turystycznych. Na miasto spojrzymy z galerii kościoła Marii Panny, przespacerujemy się po Starym Mieście, poznamy jego przeszłość.

Echa alianckiego bombardowania

Miasto zostało w dużej mierze z pietyzmem odbudowane w swym historycznym kształcie, choć wojenne rany są jeszcze tu i ówdzie widoczne. Tu i ówdzie zburzone zabytkowe budowle zastąpione zostały już w czasach NRD nowoczesnymi blokami mieszkalnymi lub urzędami. Nowoczesne budynki zastąpiły wyburzoną historyczną zabudowę, w tym kościół pw. św. Zofii. Jednak dzięki odbudowie Drezno zachowało miano „miasta baroku”, a nawet „Florencji Północy”. To duży ośrodek – cała aglomeracja liczy ok. 1 mln mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o Dreźnie w zachowanych dokumentach pochodzi dopiero z 1206 roku, ale wiadomo, że osada istniała tu już we wczesnym średniowieczu, gdy ze wschodu przybyli Słowianie połabscy (Serbołużyczanie) i oni też nadali jej nazwę „Drežd’ane” (osada ludzi mieszkających w lesie – leśnych ludzi lub mieszkańców mokradeł). Była to jednak osada rybacka.

To też może Cię zainteresować

Nie wgłębiając się zanadto w zawiłe meandry historii, przypomnijmy tylko, że Drezno i okolice przechodziły w rąk do rąk - było serbołużyckie, niemieckie, polskie (za Chrobrego), czeskie i znów niemieckie.

Królewskie miasto związane z Polską

Z dynastii Wettynów wywodziło się dwóch elekcyjnych królów Polski i jednocześnie elektorów saskich: August II Mocny (panował w latach 1697–1706 i 1709–1733) i jego syn August III Sas (lata panowania 1733–1763).

August II mógł włożyć koroną polską po przejściu z luteranizmu na katolicyzm. Koronowany został na Wawelu. Ten fakt zapoczątkował polsko - saską unię personalną, której roli dziś może nie doceniamy, ale ten związek widoczny jest w Dreźnie do dziś, a to za sprawą wspaniałych budowli rezydencjalnych i symboli władzy królewskiej – godeł Saksonii i Rzeczypospolitej Obojga Narodów (polskiego orła i litewskiej pogoni). August III Sas, jeszcze jako królewicz Fryderyk August II, przeszedł na katolicyzm w 1712 roku.

Sama zaś władza Sasów w Polsce do szczęśliwych nie należała, jako że kraj stał się polem rozgrywek politycznych, a potem militarnych pomiędzy europejskimi mocarstwami - Francją i Rosją - w której swój udział miała także polska magnateria. Rzeczpospolita słabła, co później zakończyło się jej upadkiem i rozbiorami.

To za panowania Augusta II Mocnego Drezno zaczęło jednak zyskiwać tak piękne oblicze i znaczenie kulturowe, jakie w jakimś stopniu utrzymuje się do dziś. Co prawda królów ani ich dworów już tu nie ma, nikt nie przyjmuje delegacji na najwyższym stopniu dyplomacji międzynarodowej i wiele ze skarbów tamtych czasów zmiotła okrutna wojna, ale i tak miasto robi ogromne wrażenie.

W 1719 roku w Dreźnie odbyły uroczystości weselne polskiego królewicza Fryderyka Augusta II (czyli przyszłego króla Augusta III Sasa) z Marią Józefą z dynastii Habsburgów, co annały opisały jako jedną z najwspanialszych barokowych imprez barokowej Europy.

Jako miasto królewskie Drezno zostało połączone traktami pocztowymi z Warszawą i leżącymi wcześniej na trasie Wrocławiem, Poznaniem i Toruniem.

Już za władzy Augusta II do Drezna przybyło wielu Polaków, katolików. Król nakazał założyć na potrzeby dworu, a potem całego miasta, cmentarz katolicki. Do roku 1870 spoczęło na nim ok. 150 znanych Polaków.

To też może Cię zainteresować

W latach 1739–1751 oblicze miasta wzbogaciło się o okazałą świątynię katolicką – Kościół Dworski (Hofkirche). Powstał z rozkazu Augusta II, który uznał, że będzie to rodzaj równowagi między stanowiącymi większość mieszkańców protestantami a napływowymi katolikami i dynastią rządzącą (w rodzinie królewskiej byli też protestanci). Jednak budowę ukończono już za władzy Augusta III. W kościele, dziś katedrze Świętej Trójcy, spoczywają król August III, ostatnia królowa Polski Maria Józefa oraz polscy królewicze i królewny. Złożono tu także serce Augusta II, którego ciało pochowano na Wawelu w Krakowie.

To też może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska