https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Topolno czy Topólno? A może Topolna?

Jak się dobrze przyjrzeć, widać, że ktoś chciał z Topolna zrobić Topólno
Jak się dobrze przyjrzeć, widać, że ktoś chciał z Topolna zrobić Topólno
Historycy mówią: - Topolno. Mieszkańcy: - Topólno. A językoznawcy: - Gwarę trzeba uszanować. I tak ciągle obowiązują dwie nazwy dla tej samej wsi.

Nie tylko na www.pomorska pl, także Czytelnicy dzwoniący do redakcji "Pomorskiej" w Świeciu powtarzają pytanie: Topolno czy Topólno? - Topólno - uważa "rodakZP", Czytelnik "Pomorskiej" w internecie. - Niektórzy piszą Topolno, ale Zarząd Dróg Wojewódzkich i Wojewódzki Konserwator Zabytków używają prawidłowej nazwy - Topólno. Taka jest też pierwsza łacińska nazwa tej miejscowości od 1239 roku.
- Czasy i ludzie się zmieniają - odpowiada "zdziwony". - Wyobraźmy sobie, że ktoś historycznie oszołomiony, czytając dokumenty Świętopełka, dochodzi do wniosku, że Świecie to nazwa nieprawidłowa i na siłę zmienia ją na Zwece. Logiczniej, taniej oraz szybciej jest zwrócić uwagę konserwatorowi zabytków i drogowcom, że nazwa administracyjna tej miejscowości nie posiada kreski nad literą "o".

Nazwa pochodzi od topoli

A jakie są fakty? - Topolno pod taką nazwą występuje w wydawnictwach kościelnych i przewodnikach XIX-wiecznych. Również w spisie miejscowości (obecnie obowiązującym) i wykazie urzędów pocztowych. Nie wiem skąd i kiedy pojawiła się nazwa Topólno, używana przez mieszkańców i niektóre instytucje (np. Urząd Geodezji, konserwator zabytków) - pisze ks. Andrzej Regent, proboszcz parafii w Topolnie. - Nazwa Topolno pochodzi od drzewa, od topoli.

Literatura

- Komisja Ustalania Miast Miejscowości Urzędu Rady Ministrów, w 1971 r. podaje nazwę Topolno
- "Nazwy miejscowe Kociewia i okolicy", publikacja Bogusława Kreji z 1988 r. Czytamy w niej, że w 1239 i 1251r. nazwa brzmiała Topolno (ale w gwarze Topólno). W literaturze z lat 1504 i 1668 r. nazwa wsi miała rodzaj żeński - Topolna.

Zapytajmy mieszkańców

Zarówno ksiądz proboszcz, jak i literatura przyznają, że Topólno jest ciągle żywe w gwarze mieszkańców tej wsi. Zwłaszcza wśród starszych ludzi. - W takich wypadkach językoznawcy podkreślają, że gwarę trzeba uszanować - komentuje Michał Boroch, świecianin, pasjonat historii. - Tak uważa profesor Miodek. Jego śladem, wysondowałbym, jakiej nazwy używa większość mieszkańców tej wsi i do tego się zastosował.
Co na to mieszkańcy Topolna czy Topólna? Czekamy na telefony, nr. (0-52) 33-14-350 i e-maile.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale macie problemy?

j
jak jest naprawdę?
Jeśli dobrze pamiętam to dobrym znawca tego zagadnienia / historii Topólna/ jest pan kamiński ze Świecia.
C
Ciekawy
Wobec sporego zainteresowania nazwą miejscowści TOPÓLNO / dla innych Topolno/ proponuję sołtysowi zorganizowanie spotkania
w miejscowej swietlicy i zaproszenie znawców tego tematu oraz mieszkańców.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich.
Talerz - obecnie talerzyk.
Chciałem co niektórym przypomnieć, że w Topólnie kręcono odcinki filmu " Czterej pancerni i pies".
r
rodakZP
W dniu 20.03.2008 o 08:11, glis-kat napisał:

Kontakt do oddziału:ŚWIECIE86-100, ul. Wojska Polskiego 91tel./fax 052 331 43 50, 052 332 45 75e-mail: [email protected]



dziekuję.
g
glis-kat
W dniu 20.03.2008 o 07:46, rodakZP napisał:

Pani redaktor proszę podać telefon do redakcji i adres mejlowy. Dziękuję. U mnie jest inna mutacja GP i artykuł znam tylko z netu.



Kontakt do oddziału:

ŚWIECIE
86-100, ul. Wojska Polskiego 91
tel./fax 052 331 43 50, 052 332 45 75
e-mail: [email protected]
r
rodakZP
Pani redaktor proszę podać telefon do redakcji i adres mejlowy. Dziękuję. U mnie jest inna mutacja GP i artykuł znam tylko z netu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska