
Szykują się kolejne zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. Poinformował o nich prezydent Michał Zaleski podczas majowej sesji Rady Miasta.
Polecamy
- Wycinka drzew na Kępie Bazarowej. Czy toruńscy radni wypełniają swoje obowiązki?
- Toruń. Zbliża się decydujący moment w sporze o przyszłość lasu na Wrzosach
- Nie będzie już serów topionych z Torunia. Zakład z ogromnymi tradycjami zlikwidowano
- Toruń. Ceglany tunel i schody. Co odkopali robotnicy pracujący na ul. Bydgoskiej?
- Pani Marzenna Strahl, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, pracująca w pierwszym etapie na podstawie umowy na czas określony poinformowała mnie, że nie będzie wnioskowała o jej przedłużenie - obwieścił radnym prezydent Michał Zaleski.
Kto nadzoruje prace Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej?
Marzenna Strahl objęła stery wydziału 29 listopada ubiegłego roku. Zastąpiła wieloletnią szefową WZiPS, Izabelę Miłoszewską, która odeszła na emeryturę. W tej chwili prace tej komórki urzędu miasta nadzoruje wiceprezydent Paweł Gulewski, a co będzie dalej?
- Rozpocząłem procedurę naboru wewnętrznego na to stanowisko, a więc pośród pracowników i pracowniczek jednostek samorządowych, w tym Urzędu Miasta Torunia - powiedział podczas sesji prezydent Zaleski.
Sporym zaskoczeniem była kolejna rezygnacja, z urzędem żegna się również pułkownik Dariusz Adamczyk. Oficer był od 2015 do 2019 roku komendantem Centrum Wyszkolenia Artylerii i Uzbrojenia, zaś latem ubiegłego roku wygrał konkurs na dyrektora Wydziału Ochrony Ludności UMT. Pracę rozpoczął 1 września 2021 roku.
Do kiedy można składać oferty na stanowisko dyrektora WOL?
Prezydent poinformował, że pułkownik Adamczyk zrezygnował z dalszej współpracy z powodów rodzinnych. Jego obowiązki tymczasowo przejął Andrzej Rabuszak z WOL. Na stronie Urzędu Miasta Torunia pojawiło się już ogłoszenie o naborze ofert na stanowisko dyrektora wydziału. Można je składać do 27 maja.
Ilu dyrektorów miał już Wydział Ochrony Ludności?
- To jeden z działów, które w tej chwili będą wymagały zwiększenia aktywności - zakomunikował prezydent. Powodem tego jest przygotowywana właśnie ustawa o obronności RP, która nakłada na samorządy wiele nowych obowiązków. Tymczasem fotel dyrektora WOL stał się jednym z najbardziej gorącym w Urzędzie Miasta. Przez 14 lat za ochronę mieszkańców miasta był odpowiedzialny Tadeusz Wierzba. W 2017 roku zrezygnował on jednak z dalszej współpracy z prezydentem Zaleskim i przeniósł się na podobne stanowisko w Starostwie Powiatowym. Nowym dyrektorem WOL został generał Krzysztof Mitręga, były komendant CSAiU, oficer z dużym doświadczeniem zdobywanym m.in. w Sztabie Generalnym czy w siłach międzynarodowych. Wydziałem kierował przez trzy lata, zrezygnował w 2020 roku.
Kto jeszcze zrezygnował w tym roku z pracy w UMT?
Przypomnijmy, że w tym roku z pracy zrezygnował także dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski. Jego decyzja była zaskoczeniem, niespodzianką natomiast nie było odejście jednej z najważniejszych współpracowniczek prezydenta Michała Zaleskiego, Magdaleny Flisykowskiej. Informacja o tym, że pani skarbnik zamierza zakończyć swoją wieloletnią przygodę z Urzędem Miasta Torunia pojawiła się na początku 2021 roku. Poszukiwania godnego następcy trwały kilkanaście miesięcy, wreszcie w lutym tego roku Rada Miasta Torunia przyjęła wniosek prezydenta od odwołaniu pani skarbnik, a następnie o powołaniu na jej miejsce Anety Pietrzak, szefowej Wydziału Budżetu. Opuszczony przez nią fotel zajęła natomiast Beata Łuczak, która do tej pory zajmowała się w tym wydziale Wieloletnią Prognozą Finansową oraz analizą sytuacji finansowej miasta. Nadal trwają poszukiwania zastępcy skarbnika. Ponawiane co jakiś czas konkursy nie zostały jednak rozstrzygnięte.
Polecamy
Po ponad 18 latach pracy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na emeryturę przeszedł jego dotychczasowy dyrektor Aleksander Dybiński. MOSiR-em tymczasowo kieruje wicedyrektor Marek Osowski, trwa nabór ofert na stanowisko dyrektora.
W tym przeglądzie kadrowym nie mogło rzecz jasna zabraknąć również kolejnego filaru toruńskiego samorządu, czyli wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza.
- Ze względu na stan zdrowia decyzję o tym, aby zakończyć pracę na stanowisku pierwszego zastępcy prezydenta Torunia podjął pan Zbigniew Fiderewicz - powiedział podczas lutowej sesji Rady Miasta prezydent Michał Zaleski. - Zwrócił się do mnie o wyrażenie zgody o rozwiązanie stosunku pracy - by to nastąpiło w drodze porozumienia stron 24 lutego. Po kilku rozmowach mogę tylko uszanować wolę pan prezydenta Fiderewicza i zgodę taką wyrażam. To trudna dla mnie decyzja.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku: