- Mamy już opracowany harmonogram realizacji obu tych inwestycji - zaznacza Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający toruńskiej Elany, która należy do Grupy Boryszew. - Nasze tereny mają ogromny potencjał. Mogłoby na nich powstać do 10 tys. nowych miejsc pracy. My mamy pomysł na przedsięwzięcia, które dałyby zatrudnienie dla 5,2 tys. osób. A to oznaczałoby, że bezrobocie w Toruniu praktycznie przestałoby istnieć.
Czytaj też: Toruń. 5,2 tys. miejsc pracy może powstać na terenach Elany (zobacz wizualizacje)
Koniec z bezrobociem?
Plany budowy parku technologicznego i centrum logistycznego na swoich gruntach Elana ogłosiła w październiku ub.r. W ostatnich dniach rozpoczęła przygotowania do realizacji tych pomysłów. Wystąpiła do magistratu o wydanie decyzji środowiskowej dla obu przedsięwzięć. Teraz jej wniosek opiniuje toruński sanepid, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Kolejnym krokiem będzie wydanie tzw. warunków zabudowy, które określają, co można zbudować na danej nieruchomości.
Procedury zakończą być może w połowie roku. Wtedy też ruszy projektowanie parku technologicznego Biznes Park Elana i centrum logistycznego. Pierwszy z kompleksów powstanie naprzeciw skrzyżowania ul. Skłodowskiej-Curie i Bukowej. Jego budowa została podzielona na pięć etapów. Ma się rozpocząć w przyszłym roku i potrwać do 2017 r. W skład 18-hektarowego parku wejdą tereny inwestycyjne, budynki biurowe i przemysłowe oraz magazyny. Najpierw powstaną dwa budynki: biurowy i usługowy. Fabryka chce, by kompleks stał się miejscem, gdzie nauka spotka się z ekonomią. Liczy na współpracę z firmami stawiającymi na innowacyjne technologie i wydziałami technicznymi wyższych uczelni. - Prowadzimy rozmowy z ewentualnymi partnerami, ale jest za wcześnie, by zdradzać, jakie to firmy i instytucje - mówi Wiśniewski. - W br. na projekt chcemy zdobyć fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Powalczą o unijne fundusze
W kwietniu Urząd Marszałkowski planuje ogłosić konkurs na projekty wzmacniające potencjał badań i rozwój technologii. Do podziału będzie ponad 104 mln zł. Elana ma szansę uzyskać 50-proc. dotację. - Jeśli nie dostaniemy wsparcia, projekt i tak ruszy - zapewnia Wiśniewski. - Wówczas jednak może zmniejszyć się tempo jego realizacji.
Jest szansa, że już za dwa lata w północnej części terenów zakładu ruszą pierwsze przeładunki towarów w centrum usług logistycznych. Są tam trzy bocznice kolejowe, które umożliwią przeniesienie kontenerów z pociągów na ciężarówki, a także potężne zbiorniki, które pomieszczą 15 tys. m sześc. paliwa. Fabryka jeszcze do niedawna była największym eksporterem i importerem w Toruniu. Ma własną kolej oraz pracowników. Chce się podzielić tymi umiejętnościami. Elana prowadzi już rozmowy z firmami z regionu. Część producentów wykazała zainteresowanie tego typu usługami.
Szefostwo fabryki nie zrezygnowało też ze starań o objęcie jej nieruchomości podstrefą ekonomiczną. Złożyło kolejny wniosek do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zarządza m.in. Crystal Parkiem w podtoruńskim Ostaszewie. Jeśli rząd zgodzi się na to rozwiązanie, firmy, które zdecydują się zainwestować przy Skłodowskiej-Curie, będą mogły liczyć m.in. na 50-proc. zwolnienie z podatku od wielkości inwestycji. Strefa to przede wszystkim szansa dla mieszkańców Torunia i okolicznych gmin. Pojawią się nowe miejsca pracy, a do kasy miasta wpłyną podatki.
