Michał Zaleski, prezydent Torunia podpisał 25 egzemplarzy aplikacji, którą przygotowała Lokalna Organizacja Turystyczna. Zostały w niej ujęte m.in. obecne i planowane działania artystyczne realizowane przez instytucje kultury działające w Toruniu, dla których organizatorem jest Gmina Miasta Toruń oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie, a także Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną o europejskim wymiarze.
Jak czytamy na stronie portalu samorządowego torun.pl. "Wniosek prezentuje oryginalną wizję artystyczną i strategię programu kulturalnego miasta Torunia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. wykorzystującej w optymalny sposób wszystkie dostępne zasoby instytucjonalne i ludzkie operujące w obszarze sektora kreatywnego Torunia".
Polecamy
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 ubiegają się też:
- Bielsko-Biała,
- Bydgoszcz,
- Jastrzębie-Zdrój,
- Katowice,
- Kielce,
- Kołobrzeg,
- Lublin,
- Opole,
- Płock,
- Pszczyna,
- Rzeszów
Każdemu miastu oprócz tytułu przyznawana jest nagroda pieniężna w wysokości 1,5 mln euro imienia Meliny Mercouri, która zostanie wypłacona w trakcie 2029 r.
W ostatniej dekadzie października 2023 r. nastąpi spotkanie preselekcyjne, podczas którego odbędzie się przesłuchanie przedstawicieli miast kandydujących. Panel ekspertów uzgodni krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej, zaplanowanej wstępnie na połowę 2024 r. Celem inicjatywy Unii Europejskiej, której nadano nazwę Europejskie Stolicy Kultury jest podkreślenie bogactwa i różnorodności, a także wspólnych aspektów kulturowych w Europie, przyczyniając się do zbliżenia narodów Europy i poprawy wzajemnego zrozumienia.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
