Po co Toruniowi taka mapa?
Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun
Dotąd takie opracowania musiały mieć tylko ośrodki powyżej 250 tys. mieszkańców. Teraz ten obowiązek powinny wypełnić mniejsze miejscowości, w tym Toruń. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej i prawem ochrony środowiska opracowanie muszą być gotowe do końca czerwca 2012 r. Miejscy urzędnicy zapewniają, że mapa powstanie na czas. Właśnie rozpisali przetarg na jej wykonanie. - Powstaną mapy hałasu drogowego, kolejowego, lotniczego i przemysłowego - mówi Mirosław Bulczyński z magistrackiego wydziału środowiska i zieleni. Całe opracowanie obejmie powierzchnię liczącą 11,5 tys. ha. W planach jest wykonanie m.in. zdjęć lotniczych, numerycznego i trójwymiarowego modelu terenu wraz z budynkami, drogami, liniami kolejowymi i tramwajowymi.
Mapę będziemy mogli przeglądać w internecie w miejskim geoportalu: mapa.um.torun.pl. Jak miasto będzie walczyć z hałasem? Firma wybrana w konkursie na podstawie mapy akustycznej przygotuje program chroniący torunian przed decybelami. Zostaną w nim zawarte konkretne rozwiązania np. budowa ekranów akustycznych, tras w zagłębieniu, zmiana organizacji ruchu na wskazanych odcinkach ulic czy też układanie nawierzchni z "cichego asfaltu".
Według szacunków całe zadanie ma pochłonąć ok. miliona złotych. Firmy zainteresowane nim poznamy 3 lutego. Wówczas mija termin składania ofert przetargowych.
Jak do tej pory walczyliśmy z hałasem? Na razie w Toruniu ekrany akustyczne spotkamy na trasie średnicowej Podgórza. W tym roku pojawią się one też na ul. Olsztyńskiej, gdzie zostały przekroczone normy hałasu. Zostaną ustawione do końca mają na odcinku 175 m od ul. Olimpijskiej do Barwnej.
Czytaj e-wydanie »