MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie coraz częściej wsiadają na miejskie rowery

(ML)
Jacek Smarz, archiwum GP
Z miejskich rowerów korzystamy już ponad dwa lata. Z każdym rokiem przybywa coraz więcej nowych stacji i użytkowników.

- Zaobserowałam, że na stacjach TRM, szczególnie przy dworcu autobusowym i Plazie stoi sporo rowerów. Czy ludzie jeszcze się do nich nie przekonali? - zastanawia się pani Bożena, mieszkanka toruńskiej starówki.

TRM działa od kwietnia 2014 roku. Toruń jest jednym z 10 miast, które mają taki system. Rower można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Jeśli czas ten przekroczymy, system pobierze opłatę, która rośnie w miarę upływu czasu.

Na początku były pewne problemy, m.in. z operatorem i wandalami. Teraz nie ma już tak częstych, jak wcześniej dewastacji, porzucania rowerów, prób wykorzystywania ich bez zapłaty. System obsługi jest na tyle prosty, że nie powinien sprawiać nikomu kłopotu. - Umowa na funkcjonowanie TRM pomiędzy Gminą Miasta Toruń a operatorem - Romet Rental Systems Sp. z o.o.obowiązuje od 2014 roku do 30 listopada 2017 roku, czyli cztery lata - tłumaczy Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki w toruńskim magistracie. - Obecnie na terenie miasta jest 30 stacji rowerowych.

W użytkowaniu jest 320 rowerów. Z roweru korzysta 12 997 stałych użytkowników (zarejestrowanych). Suma wypożyczeń od 2014 roku do czerwca 2016 - 258257, w tym w poszczególnych latach: w 2014 - 39686, w 2015 -124835, w 2016 od marca do czerwca - 93736.

Dla porównania liczba wypożyczeń rowerów w czerwcu w kolejnych latach: czerwiec 2014 - 7331, czerwiec 2015 - 22004, czerwiec 2016 - 33911.

Czytaj również: W prestiżowym rankingu "Rzeczpospolitej" nasze samorządy nie utrzymały dobrej pozycji

Jak zapewnia dyrektor Soczyńska obecnie użytkownicy nie zgłaszają problemów związanych z systemem wypożyczenia, jest on przystępny, prosty w obsłudze a informacje można znaleźć na stronie www.trm24.pl (zasady, instrukcja, regulamin) oraz w BIP UMT). Natomiast problemy techniczne monitowane są bezpośrednio u operatora lub WSiT UM i są niezwłocznie usuwane przez operatora.

Dyrektor Soczyńska dodaje, że uwagi operatora oraz UM są te same: apele o nieniszczenie rowerów, choć w trzecim roku funkcjonowania TRM jest ich zdecydowanie mniej, nieporzucanie rowerów w innych dowolnych miejscach miasta. Pracownicy sytemu TRM na bieżąco serwisują stacje oraz rowery. WS iTUM na bieżąco przeprowadza kontrole działania systemu TRM, nieprawidłowości zgłasza operatorowi, a operator każdorazowo zobowiązany jest do poinformowania o usunięciu usterek.

- Jak byłem 20 lat temu w Holandii, zazdrościłem mieszkańcom Amsterdamu roweru miejskiego. Teraz nie muszę już zazdrościć, bo mamy Toruński Rower Miejski - podkreśla Ryszard Kowalski, prezes Toruńskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. - Co prawda sam nie wypożyczam, nie wiem nawet, jak to się robi, ale Toruński Rower Miejski, to naprawdę świetny pomysł.

Pogoda na dzień (20.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska