- Węgorze zostały przewiezione nad jeziora w tak zwanych styroboxach. Transport odbył się w anestezji, czyli ogólnym znieczuleniu i w schłodzeniu. Po przyjeździe nad brzeg jeziora, ryby zostały wyburzone poprzez dolewanie wody, by następnie trafić do naszych wód – wyjaśnia nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik prasowa RZGW „Wody Polskie” w Bydgoszczy.
Operację przeprowadzili pracownicy Wydziału Zarządzania Obwodami Rybackimi i Gospodarki Rybackiej RZGW w Bydgoszczy. Wsparła ich Społeczna Straż Rybacka przy Stowarzyszeniu Miłośników Trzech Jezior oraz Państwowa Straż Rybacka w Szczecinie.
Małe węgorze trafiły do jezior: Zamkowego (28 kg), Raduń (105 kg), Zieleniewo Duże (14 kg), Osiek, zwane też Chomętowskim (336 kg), Miłogoszcz Wielka (42 kg), Danków Duży na kanale Pełcz (77 kg). W sumie do jezior trafiło 602 kilogramów narybku.
Jak zapewnia Edyta Rynkiewicz - gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu. Zarybianie jest podstawą racjonalnej rybackiej gospodarki wodami. Robi się to dla poprawy ichtiofauny oraz jakości polskich rzek i jezior.
To też może Cię zainteresować
Trzeba dodać, że znajdujący się w bydgoskim zarządzie Region Wodny Noteci, obejmuje zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego, a także duże fragmenty Wielkopolski, Pomorza, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.
To już 61 zbiorników i 3 rzeki
We wrześniu RZGW w Bydgoszczy oddało w ręce wędkarzy kolejny obwód rybacki na Zalewie Nadarzyckim utworzonym na rzece Piławie. To kolejne 200 ha wód udostępnionych do amatorskiego połowu ryb.
Obecnie na terenie administrowanym przez Bydgoszcz wędkarzom udostępnia się w ramach programu "Nasze Łowiska" 61 zbiorników wodnych i 3 rzeki o łącznej powierzchni 3.333 ha.
Łowiska udostępniają także Gdańsk i Warszawa
Na terenie RZGW Gdańsk, który obejmuje duża część (północną) województwa kujawsko-pomorskiego udostępnionych jest 13 obwodów rybackich, w tym na Wiśle, na górnej Brdzie, zlewni Wdy i Mątawy oraz w zlewni rzeczki Kręgiel w pobliżu Koronowa.
RZGW w Warszawie ma pod opieką 93 obwody rybackie, w tym we wschodniej części naszego regionu.
Na wędce silne, zdrowe ryby
Kilka dni temu na Pojezierzu Dobiegniewskim – na terenie administrowanym przez RZGW w Bydgoszczy - odbyły się Międzynarodowe Zawody Spinningowe z łodzi zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Trzech Jezior "M3J" oraz Straż Rybacką.
Mimo początkowo niesprzyjającej aury rywalizowało 120 drużyn. Wędkarze złowili 198 szczupaków i 482 okonie.
Z ramienia „Wód Polskich” RZGW w Bydgoszczy zawody obserwował oraz sprawdzał kondycję ryb Filip Pasturczak - ichtiolog z Wydziału Zarządzania Obwodami Rybackimi i Gospodarki Rybackiej.
Ryby w łowisku są zdrowe, silne, wolne od pasożytów i posiadają znakomite warunki siedliskowe i pokarmowe. Potrzeba im jedynie ochrony i szacunku od wszystkich zainteresowanych – stwierdził ichtiolog.
