Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa walka o Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu. Rektor szuka sojuszników

KM
Jaka będzie przyszłość zespołu szkół akademickich w Toruniu?
Jaka będzie przyszłość zespołu szkół akademickich w Toruniu? maps.google.pl
Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, poprosił nową minister edukacji o spotkanie w sprawie Gimnazjum i Liceum Akademickiego. O wsparcie będzie również prosił parlamentarzystów z regionu. Wczoraj natomiast rozmawiał z wojewodą.

U wojewody Ewy Mes odbyło się kolejne spotkanie w sprawie przyszłości Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie. Uczestniczyli w nim rektor, a także przedstawiciele prezydenta Torunia, marszałka oraz kuratorium oświaty.

Bartłomiej Michałek, rzecznik Ewy Mes mówi: - Wojewoda chciała stworzyć platformę porozumienia wszystkich zainteresowanych stron.

- Najważniejsze jest to, że szkoła pozostała publiczną, o czym zapewniłem panią wojewodę - mówi rektor prof. Andrzej Tretyn. - Po rozmowie z marszałkiem pojawiły się bowiem perspektywy, że w krótkim terminie znajdą się na szkołę odpowiednie pieniądze unijne.

Czytaj także: Likwidacja Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu wstrzymana!

Przypomnijmy - uczelnia chciała przekształcić GiLA w szkoły niepubliczne, ponieważ sama walcząca z deficytem, nie ma pieniędzy na dokładanie do zespołu szkół dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. Szkoda, bo mimo że placówka istnieje krótko, bo zaledwie 15 lat, to już dwukrotnie zdobyła miano najlepszej w Polsce.
Rektor podkreśla: - Przede wszystkim w kraju konieczne są zmiany systemowe, które umożliwią szkołom dla najzdolniejszych uczniów podobny poziom finansowania, jak jest to w przypadku placówek sportowych czy artystycznych.

Niestety, wczoraj do urzędu wojewódzkiego nie dojechał przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej, co prawdopodobnie było spowodowane przetasowaniami w resorcie. (Krystynę Szumilas, dotychczasową szefową ministerstwa zastąpiła Jolanta Kluzik-Rostkowska).

Rektor czeka jednak na rozmowę z nową minister edukacji. - Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będę zaproszony do resortu - tłumaczy. - Zmiany przepisów w sprawie finansowania takich szkół, jak GiLA potrzebne są jak najszybciej, ale domyślam się, że ich wprowadzenie potrwa - zapewnia rektor.

Dlatego profesor z prośbą o poparcie inicjatywy uniwersytetu zamierza zwrócić się także do parlamentarzystów z naszego regionu.

Wydaje się, że może liczyć na poparcie posłów ze wszystkich opcji politycznych. Interpelację dotyczącą GiLA składali już Anna Sobecka i wicemarszałek Jerzy Wenderlich.

Bartłomiej Michałek, rzecznik Ewy Mes wyjaśnia: - Wojewoda, wspólnie z kuratorium oświaty, jeśli tylko będzie taka potrzeba, zaoferuje szkole "pomoc merytoryczną".

Arkadiusz Stańczyk, dyrektor GiLA wczoraj był w Warszawie.

- Jeden z naszych uczniów Przemysław Mroczkowski został laureatem konkursu bankowego - opowiada. - Na uroczystości przez chwilę pojawiła się nowa pani minister, ale - niestety - nie było żadnych możliwości, by z nią porozmawiać. Żałuję więc, że na spotkanie do Bydgoszczy nie przyjechał nikt z ministerstwa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska