Oto TOP 25 miast i powiatów w Polsce, gdzie mężczyźni żyją najdłużej. Są tam śląskie miejscowości? SPRAWDŹ
Według ostatnich danych GUS w 2021 r. przeciętna długość życia mężczyzn wynosiła 71,75 lat a kobiet była o 7,93 roku dłuższa i wynosiła 79,68 lat. Analiza długookresowych trendów pokazuje niepokojącą sytuację już w ostatnich latach przed pandemią. W naszej galerii zobaczysz TOP 25 miast, w których mężczyźni żyją najdłużej.
Kobiety w Polsce żyją dłużej
Od wielu lat występuje w Polsce niekorzystne zjawisko dużej nadumieralności mężczyzn w stosunku do kobiet i w konsekwencji znacznie krótsza długość ich dalszego życia niezależnie od wieku. Niestety pierwszy rok pandemii spowodował dalsze pogorszenie tej sytuacji ze względu na większe skrócenie długości życia mężczyzn niż kobiet.
W galerii zobaczysz TOP2 25 miast, gdzie mężczyźni żyją najdłużej. Podajemy średni wiek, którego dożywają tam panowie
W dużych miastach żyjemy najdłużej
O ile w 2019 r., ostatnim przed pandemią, 68,3 procenta różnicy długości życia mężczyzn i kobiet wynikało z wyższej umieralności mężczyzn w wieku 40-74 lata, to w 2021 r. odsetek ten zwiększył się do 70,4 procent.
A jak się mają kobiety? Gdzie w Polsce żyją najdłużej?
Długości trwania życia mieszkańców Polski różni się w zależności od zamieszkania na wsi albo w małych czy dużych miastach a zróżnicowanie, aczkolwiek niezbyt duże, ma charakter dosyć trwały. W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców.
Długość życia mężczyzn w miastach ogółem i na wsi w latach 2014-2019 zwiększała się powoli
Warto zauważyć, że o ile w 2020 r. skrócenie długości życia było wyraźnie związane z wielkością miasta (największe w najmniejszych miastach a najmniejsze w największych) to w 2021 r. taka zależność już praktycznie nie występowała. Tym nie mniej obecnie (2021 r.) mężczyźni w najmniejszych miastach żyją przeciętnie o ok. 2,6 lat krócej niż ci, którzy mieszkają w największych miastach.
Na skrócenie długości życia Polaków wpłynęła pandemia COVID
Przypominamy, że pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne straty w zdrowiu ludności i przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia długości życia ludności Polski. Większa liczba zgonów związana była zarówno z zachorowaniami na COVID-19, jak również z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, zaburzeniami w jego działaniu, ale także unikaniu korzystania z niego przez pacjentów. Przyczyniał się do niej również wzrost niektórych niekorzystnych zachowań zdrowotnych ludności.
Źródło danych: Raport Ministerstwa Zdrowia: Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania. 2022 rok - Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Chorzów Batory, czyli śląskie Birmingham. Dzielnica inna niż wszystkie. ZDJĘCIA
- Miss Studniówki na Śląsku. Oto maturzystki 2023. Która najpiękniejsza?
- Te osoby nie zapłacą za pobyt w sanatorium. Jesteś wśród nich? Sprawdź!
- Najlepsze piekarnie w woj. śląskim. TOP 20. W nich kupisz pachnące i świeże pieczywo
