https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turysto, na toruńskiej Starówce się nie zgubisz

(WG)
torun.pl
Magistrat zamontował kolejne tablice informacyjne na staromiejskich kamienicach - przy Rynku Staromiejskiej i Żeglarskiej. Odsłaniają one historię tych budynków.

Z roku na rok powiększa się liczba tablic informacyjnych wiszących na toruńskich budynkach. Kilka miesięcy temu magistrat zdecydował się je zamontować na obiektach, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym m.in. dyrekcji siedzibie Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza.

Teraz przyszła kolej na następne kamienice na Starówce. Tablica zawisła na gotyckim budynku przy ul. Żeglarskiej, gdzie znajduje się obecnie Zajazd Staropolski. Została ona wzniesiona w XV w. Do naszych czasów zachowała się m.in. wysoka sień i XV-wieczne malowidła z postaciami św. Doroty i Katarzyny. W latach 1437-1463 obiekt należał do Łukasza Watzenrode, dziada Mikołaja Kopernika, a od 1463 do 1499 r. do jego wuja, Tilemana von Allen, toruńskiego burmistrza. W drugiej połowie XIX w. działała tam drukarnia Józefa i Sylwestra Buszczyńskich, w której drukowano "Gazetę Toruńską".

Czego dowiemy się z tablicy, która zawisła na PDT? Budynek powstał na początku XX w. w miejscu średniowiecznej kamienicy nazywanej "Domem Glazurowym". W latach 1468-1483 r. mieszkał tam z rodziną Mikołaj Kopernik starszy. Tam też prawdopodobnie w 1473 r. przyszedł na świat jego syn Mikołaj, wybitny astronom. W XVIII w. kamienica należała do toruńskiego burmistrza Antoniego Gieringa. W 1983 r. budynek spłonął i przez 16 lat stał pusty. W 2000 r. po trzech latach przebudowy powstał tam Dom Towarowy PDT.

Jak dotąd, na toruńskich zabytkach i atrakcjach zawieszono kilkadziesiąt takich tablic. Wśród nich znajdziemy m.in. kościoły, bramy oraz Dom Kopernika. Informacje są tam podane w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej. Są one wykonane z hartowanego, matowionego szkła o grubości 15 mm. Teksty na tablicach przygotował prof. Krzysztof Mikulski i dr Michał Targowski, historycy z UMK.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska