Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyczna ścieżka: "Kołudzka gęsina. Od zagrody do stołu"

Dariusz Nawrocki
Piotr Lenart zaprasza do udziału w pokazie efektywnego wykorzystania tuszki gęsiej. Przy okazji opowiada o potrawach i wyrobach, jakie można stworzyć z gęsiny. Na miejscu wykonuje okrasę z gęsiny, czyli tak zwany gęsi tatar i częstuje nim gości.
Piotr Lenart zaprasza do udziału w pokazie efektywnego wykorzystania tuszki gęsiej. Przy okazji opowiada o potrawach i wyrobach, jakie można stworzyć z gęsiny. Na miejscu wykonuje okrasę z gęsiny, czyli tak zwany gęsi tatar i częstuje nim gości. Nadesłane
"Czarnoziem na soli" zachęca gości do korzystania ze ścieżki edukacyjno-kulinarnej pod hasłem "Kołudzka gęsina. Od zagrody do stołu."

W jaki sposób promować gęsinę, a jednocześnie zachęcić turystów do odwiedzin powiatu inowrocławskiego? W Lokalnej Grupie Działania "Czarnoziem na soli" wpadli na oryginalny pomysł.

Od zagrody do stołu

Wspólnie z przedstawicielami Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, ekspertem kulinarnym Piotrem Lenartem i paniami z Kół Gospodyń Wiejskich stworzyli ścieżkę edukacyjno-kulinarną pod hasłem "Kołudzka gęsina. Od zagrody do stołu".

Na czym ona polega? Zorganizowana grupy turystów odwiedza zakład w Kołudzie Wielkiej. Dr inż. Halina Bielińska oprowadza gości, opowiada im o gęsiach owsianych Białych Kołudzkich. Następnie Piotr Lenart zaprasza do udziału w pokazie efektywnego wykorzystania tuszki gęsiej. Przy okazji opowiada o potrawach i wyrobach, jakie można stworzyć z gęsiny. Na miejscu wykonuje okrasę z gęsiny, czyli tak zwany gęsi tatar i częstuje nim gości. Wreszcie przychodzi czas na kulminacyjny punkt programu, czyli obiad. Na stołach królują oczywiście potrawy z gęsiny. Atrakcją dla części turystów może być również spotkanie z Eugeniuszem Kłopotkiem - dyrektorem zakładu, a jednocześnie znanym posłem.

Gęsina im smakowała

Pierwsza grupa turystów już z tej ścieżki skorzystała. Byli to uczestnicy Seminarium Geografii Wsi organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej odwiedzili Kruszwicę, zwiedzili Mysią Wieżę i cukrownię, pływali "Rusałką" po Gople, spotkali się z burmistrzem Dariuszem Witczakiem.

- Twierdzili, że byli zadowoleni z pobytu na Kujawach. Gęsina też im smakowała. Przekonywali, że jeszcze do nas wrócą - zdradza Damian Wasilewski dyrektor biura LGD.
Natomiast prezes Czarnoziemu Paweł Drzażdżewski zapewnia, że aktualnie pracują nad rozszerzeniem i uatrakcyjnieniem tej oferty.

- To wspaniała okazja, aby popularyzować tradycje kulinarne związane z gęsiną, a przy okazji promować nasze piękne okolice, zabytki, kulturę, zwyczaje, a przede wszystkim ludzi, którzy współtworzą nasze lokalne dziedzictwo i dbają, aby przekazywać je następnym pokoleniom - podkreśla Paweł Drzażdzewski.

Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Poznańskiej 133A (pok. nr 106) w Inowrocławiu. Telefon kontaktowy: 52 353 71 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska