Zobacz wideo: Tyle wody powinniśmy pić jesienią
Zdaniem ekspertów odpowiedni poziom wody w organizmie to jeden z podstawowych warunków jego prawidłowego funkcjonowania. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tracimy ją cały czas, nie tylko podczas upałów, ale również jesienią czy zimą, gdy nosimy ciepłe ubrania i przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach.
Woda – podstawa dobrego metabolizmu
To, ile powinniśmy pić wody, zależy od indywidualnych preferencji: poziomu aktywności, wieku, płci, stanu zdrowia itp. Są jednak ogólnie przyjęte normy, inne dla kobiet i mężczyzn.
Według szacunków Instytutu Żywności i Żywienia, dorosłe kobiety (które nie są w ciąży i nie karmią piersią) powinny dostarczać swojemu organizmowi średnio 2 litry wody dziennie, a mężczyźni – 2,5 litra. Obejmuje to zarówno wodę z pożywienia (bardzo dużo zawierają jej owoce i warzywa), jak i z napojów.
Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne? - Przede wszystkim, woda jest niezbędna do odpowiedniego działania naszego metabolizmu. Dzięki wodzie nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Co to dla nas znaczy? Że mamy energię, możemy się skoncentrować, znaleźć w sobie siłę do pokonywania codziennych wyzwań. Wydaje się proste, aż za proste… Ale tak właśnie jest! - mówi Agata Ziemnicka, dietetyk i psycholog, promująca akceptację siebie i świadome żywienie bez stresu.
Zrób eksperyment – pij wodę przez 5 dni
Aby sprawdzić i przekonać się, jak woda wpływa na nasz organizm wystarczy wykonać prosty test.
- Pij przez 5 dni naturalną wodę mineralną, na przykład Nałęczowiankę – 2 litrowe butelki dziennie – radzi Agata Ziemnicka. - Obserwuj, jak się wtedy będziesz czuć. Czy będzie Ci się lepiej myśleć, jakby „bez mgły”? Czy będzie Ci łatwiej wstawać? Jakie będziesz mieć samopoczucie? Jak będzie wyglądać Twoja skóra, czy zmniejszą się na przykład oznaki wysuszenia, tak częste w okresie jesienno-zimowym? Warto zrobić taki mały eksperyment.
Nie czekaj, aż będzie Ci się chciało pić
Przeważnie po wodę sięgamy wtedy, gdy chce się nam pić. Okazuje się jednak, że jest to już pierwszy objaw odwodnienia! Dlatego też do uczucia pragnienia nie powinniśmy dopuszczać, pijąc wodę często i w mniejszych ilościach. W ten sposób woda będzie stopniowo wchłaniana i dostarczana do wszystkich komórek, a organizm – właściwie nawodniony przez cały dzień. Jeśli wypijemy dużą ilość wody naraz, nasz organizm po prostu szybko ją wydali.
Butelkę wody warto też zabrać ze sobą na jesienny spacer czy wycieczkę na rowerze. Nie zapominajmy też o uzupełnianiu płynów podczas wykonywania ćwiczeń w domu.
Jak wybrać wodę dla siebie
Wybierając wodę, warto się zastanowić, która najlepiej zaspokoi nasze potrzeby.
– Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele różnych wód. Wybierając dla siebie wodę do codziennego picia, warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie i skład mineralny – mówi Agata Ziemnicka – I tak na przykład widząc napis „naturalna woda mineralna”, możemy być pewni, że to woda podziemna, butelkowana w taki sposób, by zachować jej właściwości i pierwotną czystość pod każdym względem.
Wyrób nawyk picia wody
Aby wyrobić nawyk picia wody, najlepiej mieć butelkę z wodą pod ręką. - Tak, żeby już sam jej widok przypominał nam o wypiciu kilku łyków. Możemy też ustawić sobie alarm „przypominajkę” w telefonie – mówi Agata Ziemnicka. - Pamiętajmy też, żeby do codziennego picia wybrać wodę, która nam smakuje, a także wariant, który najbardziej nam odpowiada.
Można więc wybrać wodę niegazowaną, gazowaną i delikatnie gazowaną. Do wody możemy dodać owoce, warzywa i zioła, np. cytrynę, ogórek, miętę.
