UAE Tour. Belg Tim Merlier zwycięzcą pierwszego etapu

Mateusz Ptaszyński
twitter/MerlierTim
Dopiero po 15-minutowej analizie zapisu wideo z finiszu Tim Merlier (Soudal-Quick Step) został oficjalnie zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu kolarskiego UAE Tour w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyścig ten zaliczany jest do cyklu Pro Tour, a zawodnicy rywalizować będą od 20 do 26 lutego.

Reprezentant Belg o 0.04 sekundy pokonał Australijczyka Caleba Ewana. Ludzki wzrok nie mógł jednoznacznie wskazać triumfaatora, więc sędziowie musieli przeanalizować zapis wideo z mety. Tuż za nimi dojechał Mark Cavendish. Utytułowany i doświadczony Brytyjczyk tym samym po raz pierwszy stanął na podium w koszulce Astany, do której trafił w tym roku. Zawodnicy wystartowali z miasta Zayed i po przejechaniu 151 kilometrów przekroczyli metę w Al Mirfa

"Było bardzo ciasno na finiszu i musieliśmy czekać 15 minut na ogłoszenie zwycięzcy. Po tym czasie wreszcie mogłem się cieszyć z wygranej" - przyznał Merlier.

W czołowej grupie, która uzyskała nad peletonem prawie minutę przewagi, był m.in. mistrz świata Belg Remco Evenepoel, rodak i kolega z grupy zwycięzcy poniedziałkowego ścigania.

Jedynym Polakiem startującym w wyścigu jest Łukasz Wiśniowski, który reprezentuje barwy EF Education-EasyPost. Biało-Czerwony zajął 125. lokatę.

Siedmioetapowy wyścig zakończy się w niedzielę.