- Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców znajduje się 1024 obywateli Afganistanu. Osoby te przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców oraz w placówkach wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny – tłumaczy Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ale o uchodźcach ulokowanych w Grupie szczegółowych informacji nie udziela. - Jest na to za wcześnie – ucina.
Nam jednak udało się ustalić, że w Grupie przebywa obecnie 70 uchodźców. Są wśród nich dzieci. Natychmiast uruchomiono dla nich zbiórki niezbędnych artykułów.
- Kiedy dowiedzieliśmy się, że akcje organizowane są w Grudziądzu, postanowiliśmy przeprowadzić podobną w Świeciu. Bo przecież Grupa leży na terenie naszego powiatu. W akcję włączyła się fundacja Makowo oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące – mówi Leszek Naskrentzki, lider stowarzyszenia Polska 2050 w powiecie świeckim, współorganizator zbiórki. - Wspólnie chcemy pomóc potrzebującym. Jeśli nawet otrzymają oni pomoc od rządu, to procedury zapewne potrwają. A to są ludzie, którzy pomocy potrzebują już, teraz. Bo przyjechali praktycznie z niczym – dodaje.
O zbiórce w Grudziądzu piszemy tutaj
Dary dla uchodźców dostarczać będzie można 30 i 31 sierpnia w godz. 9-16 do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu (ul. Chmielniki 2A) oraz do siedziby fundacji Makowo (ul. Mickiewicza 27). - Apel o pomoc spotkał się z pozytywnym odzewem. Już dostarczono sporo darów, które są rozdysponowane pomiędzy podopiecznych. Jeśli będzie potrzeba przedłużenia zbiórki to ją przedłużymy – zapewnia Leszek Naskrentzki.
Czego najbardziej potrzeba? - Przyjmiemy wszystko. Najpilniejsze potrzeby to jednak środki czystości i artykuły higieniczne oraz żywność. Także dla dzieci, jak choćby mleka, kaszki czy słodycze – odpowiada Leszek Naskrentzki. I zaznacza: - Żywność z dodatkiem mięsa nie powinna zawierać wieprzowiny. Bo większość z tych ludzi to przecież Muzułmanie.
Obecnie obywatele Afganistanu przebywają na przymusowej kwarantannie. - Rozpoczęła się już procedura przyjmowania wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej – tłumaczy Jakub Dudziak.
