https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica dra Giebockiego? Radni z Barcina mówią "nie"

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Stowarzyszenie Ahawas Tora z siedzibą w Poznaniu wystąpiło do Rady Miejskiej w Barcinie o nadanie nazwy ulicy dr Stefana Giebockiego na trzech działkach w obrębie miasta.

Chodzi drogę na działkach numer 99/1, 99/2 i 99/3. Sprawą zajmowała się komisja rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki przestrzennej. radni negatywnie rozpatrzyli wyżej wymieniony wniosek stowarzyszenia.

- Fizycznie droga we wspomnianym miejscu nie została wytyczona - argumentował Piotr Niestatek, przewodniczący komisji.

Doktor Stefan Giebocki kilkadziesiąt lat temu był lekarzem medycyny w Barcinie. W izbie tradycji (strona internetowa: izbatradycji.barcin.pl) znajdują się zachowane na pamiątkę dwie recepty wypisane ręką dr. Giebockiego z ostatnich dni stycznia 1939 roku. Zostały one zrealizowane w aptece F. Kuleszy w Barcinie. Stefan Giebocki był polskim żydem (przekazy prasowe mówią, że jego poprzednie nazwisko miało brzmieć Gebotsschreiber). Pochodził z Łodzi, studiował w Poznaniu, a swój lekarski warsztat szlifował Szpitalu Diakonisek w Bydgoszczy (dziś jest to Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii przy ul. Seminaryjnej). W Barcinie praktykę rozpoczął w 1926 roku, w domu przy ul. św. Wojciecha. Giebocki był pierwszym w mieście posiadaczem samochodu. Napisał także pamiętnik, w którym skupił się m.in. na systemie ochrony zdrowia w ówczesnej Polsce, a także na chorobach, na które cierpieli mieszkańcy Barcina. Jego wspomnienia wydano w "Pamiętnikach lekarzy polskich" (1939 rok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska