Ulica Mostowa. Sowa może budować

  Ulica Mostowa. Sowa może budować

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ulica Mostowa. Sowa może budować

  ©fot. Michał Leśniewski

  Tym razem nie było dyskusji. Radni przyjęli w środę nowy plan zagospodarowania ulicy Mostowej. Dali tym samym zielone światło dla inwestycji Adama Sowy.
  Ulica Mostowa. Sowa może budować

  ©fot. Michał Leśniewski

  Elżbieta Rusielewicz
  radna Platformy Obywatelskiej
  Uchwalenie nowego planu Mostowej oznacza, że ulica wróci do historycznego układu urbanistycznego. Inwestor, którym jest Adam Sowa, gwarantuje, że w miejscu Kaskady nie stanie architektoniczny potworek. Mam nadzieję, że nowa Mostowa stanie się dla bydgoszczan i turystów kultowym miejscem.  Po gorących dyskusjach na komisjach gospodarki przestrzennej wydawało się, że również tym razem nie obędzie się bez kłótni. A wszystko dlatego, że część radnych uważa, że nowy plan zagospodarowania Mostowej poprawi wygląd tej części miasta, inni zaś, że ulica stanie się wąskim tunelem.

  W środę jednak większość radnych opowiedziała się za zmianami. Za nowym planem zagospodarowania przestrzennego Mostowej zagłosowało 18 radnych. Przeciwko było 6 osób.

  A nowy plan umożliwi realizację projektu bydgoskiemu cukiernikowi Adamowi Sowie. Projekt tego fragmentu Starego Miasta przygotowują dla Sowy znani architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha.

  Przewiduje on zwężenie Mostowej do około 9 metrów, odtworzenie ulicy Jatki na tyłach budynków stojących przy deptaku. Ulica Jatki ma być pasażem handlowym, oszklonym od góry. W nową zabudowę miałaby być wkomponowana wieża o wysokości do 22 metrów. Na miejscu wyburzonej Kaskady ma stanąć nowy budynek. Nieoficjalne wiadomo, że będzie pełnił funkcje handlowo-usługowe. Być może znajdzie się tam hotel, chociaż Sowa twierdzi, że nie ma jeszcze ostatecznej koncepcji.

  - Uchwała trafi teraz do wojewody - informuje Grzegorz Rosa, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Za około 2 miesiące stanie się prawem miejscowym i wtedy będzie podstawa do ubiegania się o pozwolenia na budowę. Cieszę się, że uchwałę udało się uchwalić jeszcze przed wakacjami.Spodziewałem się dyskusji na ten temat, ale widocznie temat do rozmów już się wyczerpał.

  Adam Sowa od nas dowiedział się, że radni przyjęli uchwałę. - Jestem zadowolony, bo teraz prace będą mogły przyspieszyć. Jeszcze w tym roku chcemy przystąpić do wyburzania Kaskady. Prace ruszą w przyszłym roku, prawdopodobnie wiosną po ustąpieniu pierwszych mrozów. Jeśli nie będzie przeszkód, inwestycję zakończymy po 18 miesiącach - informuje Sowa.

  Przypomnijmy, że Adam Sowa otrzymał na wyburzenie kaskady 75 tysięcy złotych unijnego dofinansowania w ramach lokalnego programu rewitalizacji.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy