Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMK. Fizyczka? Zobaczcie jaka atrakcyjna

Kamila Mróz
zdjęcia Monika Bereżecka, Monika Redzisz/Zorka Pro
Michalina Góra - doktorantka z UMK została sierpniem w kalendarzu. W ten sposób promuje polską naukę. Jak się czuła w roli modelki? - Dziwnie - śmieje się pani Michalina.

www.pomorska.pl/torun

Więcej aktualności z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun

Pani Michalina siedzi bokiem na stole optycznym, na tle tablicy z niezrozumiałymi (dla mnie) wzorami fizycznymi, i z gracją opiera się o sprzęt laboratoryjny. Ubrana jest w lawendową sukienkę w kropki bez pleców, fioletowy kapelusz i rękawiczki w tym samym kolorze.

- Potraktowałam to z dużą dozą humoru. Laboratorium kojarzy mi się z wielogodzinną pracą. Ale taki był właśnie zamysł fotografek, aby naszą codzienność zetknąć z czymś odbiegającym od rzeczywistości - mówi z uśmiechem doktorantka.

Po raz trzeci Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej - instytucja, która wspiera polskich naukowców, wydała kalendarz ze swoimi laureatami. W tym roku są nimi same kobiety, od doktorantek po uznane w świecie panie profesor. Autorki zdjęć to Monika Redzisz i Monika Bereżecka, współpracujące m.in. z Wysokimi Obcasami.
- W kalendarzu chcieliśmy pokazać różnorodność, także naukową - wyjaśnia Elżbieta Marczuk z fundacji. Został on wydany w 3 tys. egzemplarzy i rozesłany do instytucji naukowych i ośrodków akademickich.

Pani Michalina (sierpień) - laureatka programu VENTURES, współfinansowanego przez Unię, ma szansę na to, aby jej urządzenie było wdrożone do produkcji. Należy do zespołu fizyki medycznej (kierowanego przez prof. Andrzeja Kowalczyka), którego spektralny tomograf optyczny, wyprodukowany przez Optopol z Zawiercia, jest już używany w klinikach okulistycznych na kilku kontynentach. Teraz młoda doktorantka, wraz z Karolem Karnowskim, zbudowała prototypowy układ do badania i obrazowania przedniej komory oka, w którym źródłem światła jest nowoczesny, bardzo szybko przestrajany laser.

W kalendarzu mówi o swej pracy tak: "Zajmuję się przednim odcinkiem oka, czyli rogówką, soczewką i tęczówką. Dziś operacje rogówki, wykonywane w celu skorygowania wad wzroku, są robione ręcznie przez lekarza. W przyszłości będzie mógł robić to robot, ale do tego potrzebny jest instrument mierzący bardzo dokładnie krzywiznę i grubość rogówki. Dotychczasowe instrumenty są bardzo wolne, robią tylko 16 skanów i wynik uśredniają. Nasze źródło światła pozwoli na bardzo szybkie i precyzyjne pomiary: do kilku tysięcy skanów".

- Urządzenie jest już gotowe. Mamy za sobą pierwsze pomiary pacjentów przeprowadzone we współpracy z dr. Bartłomiejem Kałużnym z Collegium Medicum UMK - wyjaśnia pani Michalina.

Projekt planuje zakończyć wiosną tego roku. - Pozostało nam stworzenie oprogramowania do ilościowej analizy danych - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska