Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska zaktualizowała listę inwazyjnych gatunków obcych. Co to oznacza dla regionu?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Warto sprawdzić jakie gatunki zwierząt hodujemy, aby nie na razić się na dotkliwe sankcje finansowe
Warto sprawdzić jakie gatunki zwierząt hodujemy, aby nie na razić się na dotkliwe sankcje finansowe Anna Kaczmarz
Unia Europejska zaktualizowała listę inwazyjnych gatunków obcych (IGO) stwarzających zagrożenie dla środowiska Starego Kontynentu. Dopisano do niej 22 gatunki zwierząt i roślin.

Niektóre z IGO, o które została poszerzona unijna lista, są w Polsce uprawiane lub hodowane, np. dławisz okrągłolistny, pistia rozetkowa (rośliny), gambuzja kropkowana i pospolita, przydenka żebrowata (ryba), lancetogłów królewski wąż).

Aktualizacja listy UE dla większości gatunków weszła w życie 2 sierpnia 2022 roku, w przypadku kilku gatunków wejdzie 2 sierpnia 2024 r. (pistia rozetkowa, platana szponiasta, przydenka żebrowata) i 2 sierpnia 2027 r. (dławisz okrągłolistny).

Chodzi głównie o lancetogłowa królewskiego

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uczula, że sytuacja ta dotyczyć będzie przede wszystkim uznawanego za zwierzę domowe węża - lancetogłowa królewskiego.

I już do 2 lutego 2023 r. należy złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przetrzymywanie i przemieszczanie zwierzęcia, albo przekazać zwierzę podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie lub do azylu dla zwierząt, albo oddać zwierzę do uśmiercenia przez lekarza weterynarii oraz poinformować o tym w terminie 7 dni regionalnego dyrektora ochrony środowiska (w naszym regionie w Bydgoszczy).

Posiadacz "zapasu" nabytego przed umieszczeniem gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii ma prawo bez zezwolenia: do dwóch lat od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii - przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu: sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia; uśmiercenia zwierzęcia lub unieszkodliwienia rośliny; przez rok od umieszczenia gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii - przetrzymywać lub przemieszczać IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

To też może Cię zainteresować

Posiadacz zapasu IGO powinien zapewnić przetrzymywanie i przemieszczanie zapasu IGO w obiekcie izolowanym oraz podejmować niezbędne środki w celu uniemożliwienia rozmnażania, rozprzestrzeniania się lub ucieczki IGO.

Jeśli posiadacz zapasu IGO przez 2 lata nie sprzedał lub nie przekazał IGO, wtedy jest zobowiązany poddać zwierzę uśmierceniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie lub roślinę unieszkodliwieniu, w warunkach uniemożliwiających rozprzestrzenienie się tego zwierzęcia lub tej rośliny. Informację o uśmierceniu zwierzęcia lub unieszkodliwieniu rośliny należy przekazać do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w terminie 7 dni.

Sankcje są dotkliwe

Uwaga: Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/ Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska