Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Mikołaja Kopernika nie będzie tworzył wydziału technicznego

Kamila Mróz
fot. Lech Kamiński
Na najbliższym posiedzeniu Senatu UMK senatorowie mają wprowadzić korekty do przyjętej dwa lata temu strategii rozwoju UMK.

- Uznaliśmy, że jest potrzeba doprecyzowania celu strategicznego uczelni. Postanowiliśmy zaproponować Senatowi zapis, że uniwersytet w ciągu najbliższych lat będzie zmierzał w kierunku umocnienia swojej pozycji w grupie czołowych polskich uniwersytetów - mówi prof. Włodzimierz Karaszewski, prorektor ds. ekonomicznych i rozwoju UMK.

W istotnych rankingach szkół wyższych Uniwersytet Mikołaja Kopernika plasuje się na piątej pozycji. Przed nami są uniwersytety: warszawski, jagielloński, poznański i wrocławski.

- Oczywiście chcielibyśmy znaleźć się trochę wyżej, co jest jednak zadaniem bardzo trudnym, ponieważ nasi konkurenci są bardzo silni - mówi prorektor.

Dobre kształcenie

Jak realizować cel główny? Jak mówi rektor, oferta UMK powinna być bardziej atrakcyjna dla studentów. Także programowo przygotowywana pod potrzeby kraju, z uwzględnieniem tego, co niesie nowa nauka.

Na razie nie ma jednak mowy o utworzeniu wydziału technicznego, o którym mówiło się o od kilku lat. Miał wyrosnąć na bazie Studium Technicznego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Zdaniem rektora niewystarczające kształcenie na kierunkach ścisłych w Polsce jest wynikiem błędów popełnionych na poziomie edukacji średniej, np. braku matematyki na maturze.

- Dlatego będziemy robić wszystko, aby kierunki ścisłe na naszym uniwersytecie mogły oferować bardzo dobre warunki kształcenia. Rozpoczęliśmy od automatyki i robotyki, ale myślę, że nie potrzeby tworzyć nowego wydziału, aby działać na rzecz tego kierunku studiów. Spróbujemy zwiększać nabory na istniejące już kierunki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej - wyjaśnia prorektor.

Humaniści, bez obaw

Prof. Włodzimierz Karaszewski mówi, że z drugiej strony nie będzie ograniczeń przy naborze humanistów.

- Mamy ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Zresztą uniwersytet, z natury rzeczy, zawsze będzie kształcił szeroko: i humanistów, i ścisłowców - dodaje.

Od nowego roku akademickiego powstanie nowy - 16 - Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska