Dane trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Deklarację składane są już od 1 lipca 2021 roku. Dla źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych przed tą datą, termin na złożenie deklaracji upływa 30 czerwca 2022 roku, natomiast w przypadku uruchomionych po 1 lipca 2021 roku termin wynosi 14 dni.
Do 17 czerwca tego roku w systemie CEEB złożono 4 mln 714 tys. 778 deklaracji, zarówno poprzez urzędnika jak też online.
Informacje muszą składać właściciele lub zarządcy budynków, także niemieszkalnych, w których zainstalowane są źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. Można je składać w formie papierowej w swojej gminie lub online za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie danych do CEEB, a zatem dopiero pod koniec 2022 poznamy wyniki tej operacji.
To też może Cię zainteresować
Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki głównego inspektora nadzoru budowlanego, przypomniała w rozmowie z PAP, że do końca maja dużo bardziej zdyscyplinowani w składaniu deklaracji byli właściciele domów – złożyli ponad 3,3 miliony deklaracji. Najpopularniejszym źródłem ogrzewania są kotły na paliwo stałe. W tej grupie 2 mln kotłów pracuje na paliwo stałe (zwykle są to: węgiel, paliwa węglopochodne, drewno), z czego połowa jest pozaklasowa, czyli tzw. kopciuchy.
Czynny żal zamiast mandatu
Przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione sankcjami. Temu kto nie złoży w nakazanym terminie deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu wykroczeń, czyli mandat wyniesie do 500 zł, a w przypadku jego nieprzyjęcia sprawa skierowana zostanie do sądu (wtedy grzywna może sięgnąć 5 tys. zł).
Kary pieniężne stanowić będą dochody własne gminy. Ustawa z 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków nie przesądza, na jakie zadania środki te powinny zostać przeznaczane, ale wydaje się, że zasadnym jest, aby środki były skierowane na zadania w obszarach związanych z ochroną powietrza.
To też może Cię zainteresować
Jeżeli jednak zreflektujemy się zanim organ wykonawczy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach instytucji czynnego żalu.
