Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pachnie to ładnie, czyli raport NIK o gospodarce ściekowej, także w naszym regionie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zbieranie i oczyszczanie ścieków to w Polsce wciąż ogromny problem. Generalnie nie spełniamy unijnych wymogów
Zbieranie i oczyszczanie ścieków to w Polsce wciąż ogromny problem. Generalnie nie spełniamy unijnych wymogów Anna Arent
Niemal 6 miliardów euro może wynieść kara za niewdrożenie przez Polskę w latach 2016-2020 unijnej dyrektywy ws. oczyszczania ścieków komunalnych.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, iż administracja publiczna nie zapewniła prawidłowego planowania i monitorowania zadań w tym zakresie, a także skutecznego wdrożenia przepisów krajowych i międzynarodowych. Z kolei samorządy gminne nie zapewniły prawidłowego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych oraz nadzoru nad nimi.

Czas miął w 2015 roku

Zgodnie z podpisanym przez Polskę Traktatem Akcesyjnym wymagania dotyczące systemów kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych powinny być wdrożone do końca 2015 r. Już w roku 2018 postępowanie w sprawie Polski wszczęła Komisja Europejska. 9 lutego tego roku KE wniosła do TSUE sprawę przeciwko Polsce.

Chodzi o dyrektywę 91/271/EWG, która zobowiązuje do wyposażenia wszystkich aglomeracji w system zbierania ścieków oraz do skutecznego oczyszczenia. W gospodarce ściekowej mianem aglomeracji określa się obszar, gdzie działalność ludzka jest wystarczająco skoncentrowana, aby ścieki były przekazywane do jednego punktu, oczyszczalni. Może być to mniejszy obszar niż w typowej aglomeracji - o liczbie mieszkańców powyżej 2 tys.

To też może Cię zainteresować

Strategicznym dokumentem wdrażającym dyrektywę unijną jest Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Ten był pięciokrotnie aktualizowany – ostatni raz w roku 2017 i już wtedy założono, że Polska nie spełni wymogów dyrektywy co najmniej do końca 2021. W styczniu 2018 r. KE wezwała Polskę do usunięcia uchybień, które polegały na niespełnieniu przez 1063 aglomeracje poziomu zbierania ścieków siecią kanalizacyjną. W maju 2020 r. KE wezwała nasz kraj do wypełnienia zobowiązań dotyczących oczyszczania ścieków. Wskazała, że 1183 aglomeracje nie posiadają systemu zbierania ścieków, a w 1282 aglomeracjach ścieki wprowadzane do kanalizacji nie podlegają odpowiedniemu oczyszczeniu.

Niezrozumiałe rozbieżności

Sprawozdania za 2019 r. przedłożone do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ) zawierały bardzo rozbieżne dane o ilości ścieków powstałych w aglomeracjach i już oczyszczonych - łączna ilość ścieków oczyszczonych była 87 razy większa niż ścieków wyprodukowanych.

Realizacja zadań zaplanowanych do końca 2021 r. w piątej aktualizacji KPOŚK, wynikająca ze sprawozdań z lat 2018-2019, wahała się od 19,5 do 61,5 proc. planu.

Kontrola naszych gmin

NIK kontrolowała m.in. kilka gmin w naszym regionie i ma wiele uwag, z których przytaczamy zaledwie kilka.

Analiza sprawozdań z realizacji KPOŚK, w tym zgodności podanych danych z posiadanymi przez gminy wykazała, że w aglomeracji Żnin nierzetelne dane dotyczyły m.in. wykazania w sprawozdaniu za 2019 r. sieci kanalizacyjnej sanitarnej o 3 km dłuższej niż w sprawozdaniu za 2018 r., mimo braku wybudowania i odebrania w roku sprawozdawczym jakiegokolwiek odcinka sieci.
W Żninie wykazano, że ze 104 analizowanych nieruchomości, w odniesieniu do 79 Urząd Miejski nie posiadał wiedzy o ich wyposażeniu w zbiorniki bezodpływowe lub podłączenie do kanalizacji. Brak wiedzy wynikał z nierzetelnego prowadzenia ewidencji zbiorników.

W aglomeracji Łabiszyn nierzetelne dane związane były z podaniem nieprawidłowej liczby mieszkańców podłączonych do kanalizacji – za 2018 r. podano, że nie podłączono nikogo, a kontrola NIK wykazała, że mieszkańcy 4 ulic, zawierali umowy na odbiór ścieków. Za 2019 r. podano, że podłączono 33 mieszkańców, podczas gdy ustalono, że podłączono przynajmniej 180.

To też może Cię zainteresować

Na podstawie ustaleń NIK co do przedsięwzięć ujętych w KPOŚK 2017, na 30 września 2020 r. zaawansowanie w budowie sieci kanalizacyjnych w Brodnicy wyniosło... 166,6 proc., ale oczyszczanie ścieków zrealizowano w 57,9 procentach. W Żninie zaawansowanie w sieci kanalizacyjnej sięgnęło zaledwie 3,9 proc. zaś oczyszczanie ścieków 43,7. W Łabiszynie pierwsza wartość wyniosła 25,4 proc. zaś druga – zero. W Chojnicach także było o zero, ale zaawansowanie budowy kanalizacji sięgnęło 108,6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska