Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urocza Laska pod Dębem Łokietka

Marek Weckwerth
Turyści pod Dębem Łokietka w Lasce.
Turyści pod Dębem Łokietka w Lasce. Marek Weckwerth
Do tej śródleśnej osady turyści dopływają zwykle kajakami z nurtem rzeki. Zimą raczej wybierają inne środki transportu, by o autokarach czy prywatnych autach wspomnieć. Bo nawet teraz w tej części Zaborskiego Parku Krajobrazowego jest pięknie.

Miejscowość ma oryginalną nazwę - Laska, którą w języku kaszubskim pisze się Lôska. Obie nazwy widnieją od kilku lat na tablicach drogowych.

Ten, kto wjeżdża do osady drogą asfaltową od południa, niechybnie trafia pod 400-letni dąb Łokietka, pomnik przyrody. Drzewo rośnie na ogrodzonym (ale dostępnym dla zwiedzających) terenie w pobliżu siedziby dawnego nadleśnictwa. Mierzy 31 m wysokości i ma 822 cm w obwodzie.

Czytaj: Urocze jeziorka ukryte przy borowiackich szlakach

W cieniu "Łokietka" wzrasta dąb "Jana Pawła II", który pracownicy nadleśnictwa Przymuszewo posadzili z nasion poświęcoych przez papieża w roku 2004.
Na tym samym, lewym brzegu Zbrzycy, choć znacznie bliżej rzeki, rośnie inny okazały dąb - pomnik przyrody.

Asfaltowa droga prowadzi przez most na prawy brzeg Zbrzycy, na którym zlokalizowano pole biwakowe "ALaska" z wiatami, częścią socjalną i barem. Tu właśnie zatrzymują się kajakarze płynący szlakiem Zbrzycy - najpiękniejszym doływem Brdy. Płyną z Rolbika, bądź wyżej położonych miejscowości: Kaszuby, Parzyna, a może nawet z Somin. Niektórzy rozpoczynają wodną przygodę w Leśnie, by z prądem Młosiny dotrzeć do Zbrzycy i kontynuować spływ już tą rzeką.

Z Laski do ujścia Zbrzycy do jeziora Witoczno (to szlak Brdy) jest zaledwie 12,5 km. Nocleg można znaleźć w nadjeziornej stanicy wodnej PTTK Swornegacie.

Po drodze wszak kajakarze przepływają przez 5 uroczych jezior. Pierwszym po opuszczeniu wsi laska jest jezioro o tej samej nazwie - rezerwat przyrody utworzony dla ochrony miejsc lęgowych ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzia niemego. Toteż właśnie stada tych ptaków żeglują majestycznie po 70-hektarowej tafli. Podobnie jak łabędzie przez rezerwat mogą przepływać kajakarze, ale też raczej powinni milczeć.

W rzece Zbrzycy na terenie wsi Laska ma ujście niewielka rzeczka Kulawa, płynącą malowniczą doliną objętą ochroną rezerwatową (w przyszłym tygodniu wybierzemy się właśnie tam - na ścieżkę przyrodniczą).

Na północno-zachodnich przedpolach wsi znajduje się rozległy system kanałów nawadniających zasilanych wodą z rzeki Kłonecznicy. Poprzedza go zakład hodowli pstrąga. System nawadniający łąki zbudowali w latach. 80. XIX wieku Prusacy. Teraz łąki, z których uzyskuje się siano, należą do nadleśnictwa Przymuszewo (to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu). W pobliżu znajduje się leśniczówka Laska.

Kłonecznica jest zyskującym coraz większą popularność szlakiem kajakowym (opisywaliśmy go latem ubiegłego roku). Czytaj: Kłonecznica, Zbrzyca, Kulawa... Machniesz wiosłem i już jesteś w Swornychgaciach

Kłonecznica znajduje ujście w Jeziorze Księżym. Stąd - przez jezioro Laska - można w krótkim czasie dopłynąć do biwaku w Lasce (forsując pod niezbyt szybki prąd kilkasetmetrowy odcinek Zbrzycy.

Laska jest również ważnym węzłem szlaków lądowych. Przechodzą przez nią piechurzy korzystający z niebieskiego Szlaku Rzeki Zbrzycy, zielonego Szlaku Zaborskiego oraz rowerzyści jadący szlakiem Greenway - Naszyjnik Północy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska