Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości przy pomniku we Włókach

(ale)
Wieniec pod pomnikiem złożyli m.in. leśnicy
Wieniec pod pomnikiem złożyli m.in. leśnicy Adam Lewandowski
Napis na pomniku z roku 1945: "Bóg, Honor, Ojczyzna" można zobaczyć tylko patrząc przez lornetkę z dalszej odległości. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym po latach. Od roku 2005 starali się, by wrócił Krzyż Walecznych. I wrócił.

We wrześniu 1939 roku 23 pułk piechoty wołyńskiej stoczył tu bitwę. Przedpola Bydgoszczy bronił od świtu do godz. 16. Zginęło około 90 polskich żołnierzy, 300 zostało rannych.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Po wojnie - już w roku 1945 - mieszkańcy Włók postawili w swej wsi pomnik.
Stanął na miejscu spoczynku żołnierzy, na skrzyżowaniu dróg Bydgoszcz-Gdańsk i Koronowo-Fordon. Żołnierz Września z chorągwią na cokole, z napisem na tarczy: Ojczyznę Wolność zachowaj nam Panie, Krzyż Walecznych i otwarta księga z napisem: Bohaterom walk o niepodległość w latach 1939-1945. Wdzięczni rodacy gminy Dobrcz. Bo we Włókach zginęli też żołnierze w czasie wyzwalania Polski w roku 1945.

- Pomnik w tym stanie przetrwał do lat 70 - opowiada Tadeusz Zamłyński, mieszkaniec Strzelec Dolnych. - W czasie renowacji zniknął wtedy Krzyż Walecznych. Rolnicy z Włók w proteście ufundowali i postawili obok pomnika drewniany krzyż. Po latach dowiedzieliśmy się, że na podeszwie buta żołnierza kamieniarz w roku 1945 umieścił napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zupełnie niewidoczny dla oka z bliska, można go dostrzec z dalszej odległości patrząc przez lornetkę...

Starania, by na cokół wrócił Krzyż Walecznych mieszkańcy rozpoczęli w roku 2005... Od roku 1945 na pomniku był on nad otwartą księgą, a orzeł bez korony wyżej na cokole. Po renowacji w latach 70. w miejscu krzyża umieszczony został na specjalnie dobudowanym cokoliku orzeł.

- Orła zostawiliśmy w tym samym miejscu - mówi Tadeusz Zamłyński - Ale dorobiliśmy Krzyż Walecznych i umieściliśmy go nad orłem. Wykonał go na nasze zlecenie kamieniarz z Koronowa. Drewniany krzyż został. Sprawą powrotu orła na miejsce, w którym był on wmontowany na cokole w roku 1945 zajmiemy się w przyszłości. Zainteresowaliśmy tym mieszkającą we Włókach wojewodę Ewę Mes.

Odnowiony pomnik we Włókach poświęcony został w rocznicę bitwy z roku 1939. Była msza święta w pobliskim kościele, skąd wszyscy przeszli pod pomnik. Pokazano tu film o bitwie we Włókach, który zrealizował archeolog Robert Grochowski. Grochowski, a także mjr Jarosław Odrobiński z Mroczy uhonorowani zostali złotymi medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska