Mrocza to najmłodsze miasto w powiecie nakielskim. Nie ma tak długiej historii jak Kcynia (758 lat) czy Nakło (721 lat). Dokument przyznający prawa miejskie Mroczy według prawa Magdeburskiego król Władysław Jagiełło wręczył Arnoldowi z Wałdowa, właścicielowi tych ziem, 17 sierpnia 627 lat temu.
Podstawowym organem samorządu była wówczas ława sądownicza pod przewodnictwem wójta. Otrzymał on władzę sądowniczą w sprawach cywilnych i karnych, a mieszkańcy przywilej targu w środy...
Pamiętają o królu
Tak rozpoczyna się historia Mroczy jako miasta, którą na co dzień przypomina pomnik króla Jagiełły stojący w mroteckim parku. Postać króla Jagiełły mają także statuetki wręczane w Mroczy co roku osobom zasłużonym dla miasta.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Świętowanie urodzin trwało w Mroczy zawsze kilka dni. Od lat z tej okazji zapraszano do miasta gwiazdy polskiej estrady. W ub. r. dla mieszkańców wystąpili m.in. Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, a także zespół De Mono Marka Kościkiewicza. W tym roku, z racji panującej pandemii, występów zespołów i koncertów gwiazd nie będzie. Krótsze będzie też świętowanie rocznicy, zamiast kilku - tylko jeden dzień.
Cztery rocznice w jednym
Urodzinowe uroczystości zaplanowano w Mroczy w sobotę 15 sierpnia. Tego dnia uczczona zostanie zarówno rocznica nadania Mroczy praw miejskich, jak i święto Wojska Polskiego, setna rocznica Bitwy Warszawskiej, a także 115-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy.
Obchody rozpoczną o godz. 8.45 uroczystości na pl. Wolności w Mroczy. O godz. 9.30 w hali widowiskowo-sportowej rozpocznie się turniej szachowy. Organizatorzy zapraszają także mieszkańców na uroczystą mszę św., która odprawiona zostanie w mroteckim kościele parafialnym o godz. 10.
