Instalacje fotowoltaiczne planowane są na budynkach: Urzędu Miasta przy Zielonym Rynku, Zespołu Szkół Elektrycznych, Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych oraz nad dworcu autobusowym.
- Chcielibyśmy produkować prąd na poziomie 40-50 procent potrzeb miasta, co znacząco zmniejszyłoby wydatki bieżące, które przekazujemy na energię - mówi Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka.
Urząd Miasta we Włocławku ogłosił już postępowanie ofertowe w sprawie opracowania kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych.
Jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta we Włocławku, zgodnie ze specyfikacją, wykonawca będzie zobowiązany m.in. do: przeprowadzenia wizji lokalnej wszystkich obiektów, na których planowane jest przedsięwzięcie wraz ze sporządzeniem dokumentacji fotograficznej każdego obiektu oraz dachu; przygotowania opinii na temat stanu technicznego dachów; przygotowania wizualizacji instalacji na każdym z obiektów; przeprowadzenia wszelkich badań i pomiarów wszystkich ww. instalacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i normami technicznymi, dokonania analizy zużycia energii elektrycznej.
Samorządy coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii. Jak już pisaliśmy, w Lubaniu (pow. włocławski) jest już pięć instalacji fotowoltaicznych. Funkcjonują one od zeszłego roku. Znajdują się na budynkach: SP w Lubaniu, kuchni szkoły podstawowej, budynku dawnego gimnazjum, Gminnym Ośrodku Kultury i Urzędzie Gminy. Mają moc 56 kW i produkują energię za około 48 tysięcy złotych rocznie. Nowe instalacje będą o mocy 126 kW. Dla gminnego budżetu oznacza to oszczędność na poziomie 101,6 tys. zł w skali roku. Gmina będzie jednak instalowała kolejne. Podpisała już bowiem umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.
Wideo. Elektryczne autobusy we Włocławku
