reklama

Urządzili we wsi halloween. Kilkanaście domów obrzucili jajami. I jeden burakiem

Adam LewandowskiZaktualizowano 
David Menidrey / Unsplash
- Początkowo myślałam, że zrobili to, bo mnie nie lubią, bo jestem sołtysem i radną gminy Koronowo. Ale po kilku dniach okazało się, że 31 października nie tylko nasz dom potraktowali jajami. Takich obrzuconych było we wsi kilkanaście - mówi Katarzyna Szulta-Romaniuk.

- Byłam przygotowana na halloween - opowiada pani Katarzyna. - Bo ta nowa tradycja trwa u nas od lat. Nakupiłam więc cukierków, ciastek. Wydawało się, że w halloween obowiązuje umowa, że jak ktoś nie otwiera drzwi, to znaczy, że go nie ma w domu i kolędnicy zostawiają dom w spokoju. Niestety, w tym roku 31 października było inaczej. Nie było nas wieczorem. Ja do godz. 21 byłam na sesji rady miejskiej w Koronowie, mąż tego dnia też później wrócił z pracy. Wjeżdżając do garażu zauważyłam, że na elewacji są ślady porozbijanych jaj... Próbowaliśmy zmyć je wodą, ale było już za późno. Rano okazało się, że takich miejsc po jajach jest znacznie więcej. Mąż z sąsiadem myjką wysokociśnieniową próbowali zmyć zaschnięte jaja z elewacji.

W następnych dniach kilkunastu mieszkańców zgłosiło pani sołtys przypadki obrzucenia domów nie tylko jajami. Bywało, że właściciel posesji wyszedł, zgodnie z tradycją i wręczył dzieciom słodycze. A i tak obrzucili dom jajami. Raz także i jajami, i mąką, zapychając na dobre odpływ wody deszczowej. Zdarzyło się też, że dzieciaki rzuciły w drzwi... burakiem cukrowym.

- Właściciele, jeżeli to przy nich obrzucono okna czy elewacje jajami, natychmiast myli ściany wodą, więc ślady usunięto. Ale jeśli nikogo nie było, i jaja zaschły, zrobił się ogromny kłopot. Dodajmy - kosztowny. Bo przecież trzeba elewacje malować.
Okazało się, że niektórzy sprawcy zniszczenia zostali... nagrani. Sołtys Tryszczyna postanowiła przekazać sprawę do dyrekcji szkoły we Wtelnie, bo sprawcy byli uczniami tej szkoły.

- By w przyszłym roku na halloween zamiast jajami nie obrzucano naszych domów na przykład farbą. Uważałam, że trzeba działać. Na szczęście dyrekcja szkoły zareagowała od razu. I właściwie.

Już dzień po zgłoszeniu w szkole znani byli sprawcy. To uczniowie klasy ósmej. Przyznali się. Natychmiast - już w zeszłym tygodniu - wezwano do szkoły rodziców. W porozumieniu z panią sołtys doszło także do spotkania z właścicielami domów potraktowanych przez dzieciaki jajami. Wyszło, że uczniowie kupili je w miejscowym sklepie Dino. Obrzucono nimi także jeden ze sklepów w centrum wsi. O halloween wiele mówiono też kilka dni temu na zebraniu wiejskim.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo

- Tryszczyn to duża wieś - mówi jeden ze starszych wiekiem mieszkańców. - Kiedyś rolnicza. Dziś bydgoszczanie stanowią tu większość. Nawet pani sołtys nie jest rodowitą mieszkanką Tryszczyna. Przywieźli tu swoje miejskie zwyczaje, obce - amerykańskie, pracują, nie mają czasu wychowywać dzieci, więc mamy, co mamy. I będzie gorzej.

- Tuż przed halloween na lekcji religii uczniowie klasy ósmej dyskutowali o tej nowej tradycji - mówi Cezary Bosacki, dyrektor Zespołu Szkół we Wtelnie. - Klasa była podzielona, jedni byli za, drudzy przeciw. Nic nie zapowiadało, że stanie się, co się stało. To grupa 6-7 uczniów. Ale poza nimi w Tryszczynie działały też inne grupy, spoza naszej szkoły. Zrobiłem wszystko, co mogłem w tej sytuacji zrobić: doprowadziłem do ugody między sprawcami, ich rodzicami, a poszkodowanymi. Co dalej? Zobaczymy, czy szkody zostaną naprawione.

Ale kara sprawców chuligańskiego wybryku i tak nie ominie. - To fajne dzieciaki - mówią o nich. - Ale wystarczy jeden prowodyr w grupie, by stało się, co się stało.

Smaki Kujaw i Pomorza - zobacz odcinek 12.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tak naprawdę wystarczy trochę tolerancji kultury osobistej i potrafienie się przyznać do błędu . Błędem jest odwiedzanie ludzi bez uprzedzenia z dwoma kluczami francuskimi w ręku ?. Czy to nie piękne w historii Polski kiedy to obywatel BRD ( Niemiec)zwraca uwagę na oficjalną szarże w marszu w Koronowie pułkownika Witolda Pilickiego i wskazuje Urzędom i jednostką mundurowym w szkole I Harcerstwu że dawny rotmistrz od paru lat jest pułkownikiem ?. Podobnie jest z tymi Cystersami dawniej inscenizację opracowywano na bazie Grodu w Tuszynach - który okazał się samowolą zdaniem Urzędu i dawnego burmistrza. To jak to porównać z nowym pomysłem i inscenizacją , to tak jak by pieszy przechodził na czerwonym świetle a Policjant musiał by wydać opinię czy szedł prosto skosem lub w trójkącie. Opinia byłaby nie możliwa i nawet mandat ktoś by dostał . Jak tu się dziwić jak ktoś udaje księdza z durszlakiem na głowie , kiedy my zapożyczamy coś co do naszej kultury i religii nie należy . Co to za rycerz lub wojownik, który musi przeciwnika żonę obrażać a nawet dziecko . Czy to ma być argument i sposób na promocje Koronowa . Pozdrawiam

D
Dalej

A Nowy Rok w Koronowie dla niektórych żon i dzieci zaczął się na stronie Koronowo net pl. - Nico. Marian Hermann to osobna karta historii tego miasta

21; 41 23.01.2019.

Za Dwie minuty

Aha -

I pewnie mieszka na żeglarskiej

21;43 23.01.2919.

Wiecie Państwo kto mieszka na Żeglarskiej ?,Żona i córka Pana Mariana Hermann a nie Pan Hermann , który kiedyś odwiedził swoją rodzinę i zastał przed wejściem do domu jego małżonki gościa z dwoma kluczami francuskimi w ręku bez uprzedzenia o jakiejkolwiek i

naprawie w majątku prywatnym rodziny Hermann. Dalej to proszę zapytać się prokuratury która odmówiła wszczęcia postępowania wysyłając na telefon Panu Hermann wiadomość, bez pouczenia że może się odwołać do wyższej instancji . Dziękuje za uwagę Nr IP posiada GP z danymi właściciela przekazu . Za gramatykę i język polski przepraszamy są to tłumaczenia dla Państwa pisane w języku Deutsch na język Polski . Z Berlina

O
Odpowiadając

Nie jestem politykiem nie mogę zająć stanowiska kogo odwołać a kogo powołać . Ale mogę podać kolejny przykład, że dawniej nie było lepiej . Kiedy Pan Stanisław był burmistrzem publicznie ogłosił rozbiórkę Grodu Cysterskiego gdzie tysiące osób bawiło się corocznie na festynie . Policja strażacy , ochrona itp . Nikt chyba nie cieszył się bardziej na tych festynach jak opisywane tu znudzone dzieci co dopuściły się prawdopodobnie do wandalizmu . Ale z drugiej strony do czego dopuścili się dawni organizatorzy tej ciekawej imprezy na Tuszynach ?. Co zostało rozebrane w tym miejscu ?. Zdaniem byłego burmistrza i UM jaki reprezentował rozebrany został drewniany Gród a powodem - samowola budowlana !. Do dziś nikt nie poniósł żadnych konsekwencji ?. A te dzieci bawiące się, mogły nigdy nie wrócić do domu , bo jak sam najwyższy urzędnik wskazał samowola budowlana to obiekt, do natychmiastowej rozbiórki nie zgodny z prawem . Co jeszcze jest bardziej zadziwiające GP podaje kilka nazwisk i przedstawia byłego radnego i dawnego przewodniczącego rady w Koronowie który na łamach GP podzielił swoją uwagę na temat nowego miejsca i bitwy przeniesionej przez nowe władze . Dziwne porównania bo jak można samowolę budowlaną porównywać z nowym miejscem to pozostawiam Państwu do oceny ?. I komentarz byłego długoletniego radnego Koronowa jaki zamieścił w komentarzach GP kierując te słowa do obywatela Niemiec i być może do wszystkich mieszkańców Berlina , nauczycieli języka Niemieckiego i wszystkich tych osób , które posiadają obywatelstwa Niemieckie a zamieszkują w Koronowie . Pan obecny burmistrz wie chyba najlepiej .

Oto wpis dawnego urzędnika ,który Państwa reprezentował w GP . 04.08 .2019 rok

Panie Polaku z Berlina. Konfabuluje pan tak samo jak bardzo często konfabulowal przychodząc do mnie na interwencje. Wiem, że panu nikt i nic nie dogodzi. Jednak pisząc, że widział mnie pan w mundurze Piłsudskiego na inscenizacji bitwy, to kolejna konfabulacja i to taka do potęgi n_ tej. Niewątpliwie zrobił pan zdjęcie skoro to było takie wydarzenie! Proszę o jego zamieszczenie dla potwierdzenia pana kłamstwa. Pozdrawiam. Grzegorz Myk. P.s. Dlaczego pan kryje się pod psedonimami.?

G
Gość

To jest jakiś koszmar Koronowo ma po prostu problem z głupotą radnych i władzą obecną i poprzednia równie durną, a tracimy my mieszkańcy. Odwołajmy ta radę bo tego bałaganu nie da się już ogarnąć.

T
To są dopiero jaja

W Koronowie istniała prywatny portal podobno wydzierżawił go ktoś od właściciela nasz obywatel Niemiec ma żonę i dziecko z Panią o imieniu Monika i córkę o imieniu Nicole obie Panie zamieszkują w Koronowie , co więcej żona Pana Mariana ma pochodzenie szlacheckie i to właśnie było powodzenia że nie przyjęła obywatelstwa Niemieckiego i nigdy nie zarejestrowała się w żadnym urzędzie w Niemczech oprócz Urzędu Stanu Cywilnego w Berlinie . Gdzie ślub odbył się przy pomocy tłumacza dla Koronowianki Pani Monika i Pan Marian to szczęśliwe małżeństwo choć Pan Marian mieszka w Berlinie . Praca i bardzo kurtki okres do emerytury , jest tego powodem nie obywatelstwo bo dziś podobno jesteśmy europejczykami . Proszę przeczytać ja tych państwa traktuje ta strona powszechnie znana w Koronowie . Zaznaczam Pani Monika z Córką nigdy nie pisały żadnych komentarzy . A mąż Pan Marian nawet był oskarżony o popełnienie przestępstwa przez panią byłą redaktor GP. Podobno komentował jej reportaże nagminnie i podważał zaufanie społeczne . Sąd nie dał wiary i Pan Marian wygrał wszystkie wyroki prawomocnie .Jednak po latach ktoś nie może się chyba prawdopodobnie z tym pogodzić ? Pytanie tylko kto ?, bo na w/w stronie ktoś poniża i przedstawia się jako Monika, Nicole , i Marian albo Berlin i komentuje :

Nicola

1 11

Marianie nie strasz nie strasz bo się zesrasz 08:56, 13.11.201. Marek.

Cześć Moniko.

17:37,13.09.2019.

PP.

Zdecyduj się Nicole czy Monika i bujaj wagoniki

23:53,06,09.2019.

Marianie.

Swoim wpisem pod tak zacną incjatywa po raz kolejny potwierdzasz że masz prawdopodobnie zaburzenia psychiczne ciesz się że twoja córka rozwija się prawidłowo i nie trzeba organizować dla córeczki pieniędzy . Bezduszny człowieku rodem z Berlina . 09:52 06.08.2019.

.

Marianie H obywatelu Niemiec skoro tak bardzo nienawidzisz nas Polaków i przede wszystkim nas mieszkańców Koronowa . Mam pytanie do Ciebie czy córka już wytrzeźwiała ?

07:51 15,05 . 2019

P
Proszę wybaczyć

Ja mam pytanie do Pani radnej w sprawie edukacji . Szanowna Pani Radna do niedawna byłem pewien, że przekazałem mojemu dziecku wiedzę , która będzie rozwijana drogą edukacji . I tak mówiłem Polska to ojczyzna rząd parlament to władza ustawodawcza , wojewodowie to osoby realizujące plany i ustawy rządu . Samorządy dysponują mieniem Państwowym i funduszem przydzielonym na rozwój regionu . Radni ustalają kolejność i potrzeby inwestowania i poprawiania bytu swoich mieszkańców . Burmistrzowie stoją na straży realizacji podjętych zadań . Policja chroni obywateli powołani przez państwo Polskie , a wszystkie służby mundurowe reprezentują rząd jako jednostki państwa Polskiego . Nauczyciele nauczają i wdrażając program ustalony przez rząd w dziedzinie edukacji . Bardzo byłem zdziwiony jak urząd , i pewne jednostki mundurowe w Koronowie, które powołał rząd Polski przeszły ulicami Koronowa aby uczcić pamięć w ich mniemaniu rotmistrza Witolda Pileckiego . Powód mojego zdziwienia jest fakt , że rząd Polski pośmiertnie zdecydował o wyróżnieniu tego bohatera II wojny światowej i mianował podnosząc jego szarże do stopnia pułkownika w obecności rodziny która z zachwytem uczestniczyła w tej uroczystej chwili w imieniu nieżyjącego już pułkownika dawnego rotmistrza wojsk Polskiego Witolda Pileckiego Jednak banery w Koronowie nie zostały zmienione przez żadne służby mundurowe , harcerzy lub UM i dalej pomimo decyzji rządu Polskiego bohater pułkownik był tylko rotmistrzem w Pani mieście dlaczego ?.

M
Morał z tego

W mieszanych małżeństwach można znaleść kompromis . Natomiast w kulturze mogą pojawić się jaja .

P
Polak

LGBT, Halloween itp. tylko tego brakuje w Polsce by osiągnęła dobrobyt dla wszystkich ? Ustawowo należy zakazać tych dziwactw nikomu nie POtrzebnych i niczego dobrego nie wnoszących do godnego życia Polaków !

G
Gość

Wina lekcji religi pindolili cuda zamiast zrobic dla dzieciaków w szkole impreze, to dzieciaki same sobie zajęcie znalazły

z
z BRD

Szanowna Pani -radna Koronowa. Sprawę należy nazwać po imieniu. Tu doszło prawdopodobnie do wandalizmu . Szkoda, że w opisie przedstawionym przez redaktora nie ma takiej tezy. Dziś dasz klapsa dziecku - masz kłopot z policją ( przemoc w rodzinie )Szkoła nauczyciel musi uważać co robi i mówi bo rodzice będą się skarżyć na nauczyciela . Wojsko, policja,jest zupełnie inaczej odbierana przez przyszłych kandydatów tego zawodu ( kasa, mieszkanie, i szybka emerytura ). Co więcej sama Pani stwierdza swoją tolerancją do tej obcej tradycji poprzez zakupienie słodyczy . Proszę częściej to robić bez interesownie to może te małolaty odpuszczą mówiąc ( o tu to mieszka Pani co ma zawsze słodycze dla nas i odpuszczą. Ja kiedyś przyjechałem do Koronowa stałem przed wejściem domu mojej żony nagle zauważyłem grupę ludzi udających się w kierunku lasów Tuszyniksch . Dziwnie ubrani w strojach krzyżackich miecze i dzidy zwróciły moją uwagę bo u mnie jest to zabronione .Posiadanie noża dłuższego jak trzy palce w przestrzeni publicznej może spowodować problemy prawne. Co więcej przywódca tej grupy głośno stwierdził mówiąc do pozostałych „o tu też mieszkają Niemcy”.Trochę zrobiło mi się ciepło dlatego zapytałem żony czy to dzisiaj te cystersy?. Nie usłyszałem w odpowiedzi od mojej Polskiej żony, która ma nawet pochodzenie szlacheckie z czego Ona jest dumna i ja to akceptuje bo to było powodem nie przyjęcia przez moją kochaną żonę obywatelstwa Niemieckiego i pragnienia pozostania w Ojczyźnie czyli w Koronowie . I tak się stało mieszkamy osobno bo ja kocham moją pracę i jestem z wielu tych Niemców , którzy twierdzą że Polska musi dostać odszkodowanie od Niemiec ale jestem tylko podatnikiem a nie rządem . Dlaczego to piszę, bo bardzo zdziwił mnie fakt przywrócenia figurki Joachima von Pomuk urodzonego w Pradze a przez wielu w Koronowie nazwanego św, Nepomucenem. Świętym to rzeczywiście został Joachim von Pomuk !. Ale nie po to został postawiony w Koronowie aby uchronić mieszkańców przed Zalewem w Koronowie bo on powstał w 1960 roku .A prace rozpoczęto 1957 zaczerpując plany właśnie jednego z radnych Koronowa i burmistrza w okresie przed -wojennym . Święty Joachim von Nepomuk urodził się w Pradze nie miał obywatelstwa Polskiego ani rodziny . Do Koronowa i wielu miast (Poznań ) itp, trafił w okresie zaborów !, mówiąc z ubolewaniem w czasie Kiedy Polski nie było na mapach świata ! W mojej historii Austria i Węgry (przykre )stawiały na ziemiach dawnej Polski ‚ św Joachima von Nepomuk , powód Brda która w dawnych czasach wylewała i zalewała Koronowo. Władze chciały w ten sposób uchronią to miejsce i zaznaczyć ich obecność . Ale proszę się samej zapytać Pani Radna - czy w Koronowie ja jako Niemiec mogę postawić sobie figurkę na terenach UM z wizerunkiem Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyzackiego?. Do tego prawdopodobnie jest potrzebna zgoda władz ?. To proszę mi powiedzieć jak to możliwe że władze Zaborców zgodziły się na to aby obywatele Polski pogłębiali swoją wiarę i kulturę . W mojej ocenie historii jest to nie możliwe . Tak jak zaginiecie przed Hitlerem tej figurki ?, wszyscy wiemy, że dla złodzieja to alibi każde jest na wagę złota obojętnie jakiej narodowości .To , że kiedyś była Synagoga to prawda ale to wybudowała gmina Żydowska . Polskie władze powojenne zrobiły z tego Kino , dyskotekę i magazyn darów ! Jednak ja posunąłem się dalej i sprawdziłem czy istnieje akt sprzedaży Sokolnikom i mówiąc szczerze nie jest to tak jak media piszą . A same gminy Żydowskie w Poznaniu i innych miejscowościach wstrzymują się z wypowiedzią . Dlatego ja zapytam się Pani radnej Koronowa czy jest jakieś oficjalne pismo do Gmin Żydowskich z prośba o aprobatę użycia Ich nazwy Świątyni ( Synagoga ) w nazwie jaką nadał samorząd Koronowa temu odbudowanemu budynkowi nazywając ten obiekt CK synagoga ?. Co to by się stało gdyby ktoś wpadł na pomysł użycia nazw innych kultur religijnych ?, Mam nadzieje że pomogłem Pani .

J
Jan

Bezstresowe wychowywanie ,a gdzie byli rodzice tej patologii?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3