W stanowisku do projektu zmiany ustawy wdrażającej fundusze europejskie Konfederacja poparła większość zawartych w niej propozycji, uznając je za zgodne z rzeczywistymi potrzebami beneficjentów, w tym przede wszystkim przedsiębiorców.
- Propozycje Ministerstwa poparto analizą potrzeb i barier, na jakie napotykają firmy starające się o środki unijne, a na które również wielokrotnie wskazywaliśmy - mówi Marzena Chmielewska, dyrektorka departamentu europejskiego Konfederacji Lewiatan.
W kilku przypadkach Ministerstwo powinno jednak pójść o krok dalej. Tak jest np. w kwestii przepisów znoszących wytyczne programowe, które nadmiernie komplikują system obowiązków po stronie beneficjenta. Warto uzupełnić je o przepis mówiący, iż beneficjenci będą zobowiązani do stosowania konkretnych zasad określonych w wytycznych tylko wtedy, gdy umowa o dofinansowanie projektu wprost te zasady wskazuje.
- W przypadku rzeczników funduszy europejskich widzimy potrzebę rozszerzenia zakresu zadań, co powinno spowodować, że praca rzecznika będzie w większym stopniu ukierunkowana na konkretne rezultaty i efekty, a jego działanie przejrzyste - dodaje Marzena Chmielewska.
Propozycja wprowadzająca kategorię "warunki formalne" jest pozornie korzystna, ale może negatywnie wpłynąć na sytuację projektodawców, gdyż ich zakres, w myśl projektowanych zapisów, nie będzie wymagał zatwierdzenia przez komitet monitorujący.
Lewiatan apeluje także o doprecyzowanie w ustawie przepisów dotyczących obowiązku publikowania harmonogramów konkursów konieczne jest określenie, że harmonogram sporządzany jest z dokładnością co najmniej do miesiąca, a termin ogłoszenia danego konkursu może ulec zmianie nie więcej niż raz. Niestety w projekcie nie znalazły się przepisy, które nakazywałyby prowadzenie naborów w formie elektronicznej i likwidowałyby obowiązek przedkładania w konkursach dokumentacji papierowej.
Ponadto, skuteczne inwestowanie funduszy UE wymaga dalszych prac nad jakością oceny projektów. Propozycje zawarte w projekcie ustawy w tym zakresie są ważne i cenne, ale dalece niewystarczające.
