MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Dieta Dukana może zaszkodzić zdrowiu

(mp)
Bogata w proteiny dieta stanowi zagrożenie dla nerek i wątroby. Może także skutkować zakwaszeniem organizmu
Bogata w proteiny dieta stanowi zagrożenie dla nerek i wątroby. Może także skutkować zakwaszeniem organizmu Fot. sxc
Jeszcze do niedawna, aby schudnąć, Polacy objadali się kapustą. Teraz prym wiodą białka i tłuszcze. Dzięki takiej diecie gubi się nawet 20 kilogramów w ciągu miesiąca. Niestety, dla organizmu oznacza to często poważne szkody.

"Nie potrafię schudnąć. Przepisy specjalnie dla Polaków" - to książka francuskiego internisty Pierra Dukana. Pojawiła się w Polsce we wrześniu tego roku, ale już od sierpnia dopytywano o nią w księgarniach. Niektórzy dystrybutorzy przyjmowali nawet zapisy na ten swoisty hit dietetyczny. Okazało się bowiem, że dzięki wcześniejszej pozycji Dukana (z 2008 roku) - "Nie potrafię schudnąć", wielu Polaków straciło na wadze. I to sporo. Przeglądając fora internetowe, słów pochwalnych na temat tak zwanej diety Dukana nie brakuje. A internauci wręcz prześcigają się w wyliczaniu zrzuconych kilogramów.

Niewątpliwej atrakcyjności opracowanej przez Dukana diecie dodaje fakt, że korzystały z niej sławy takie jak piosenkarka i aktorka Jennifer Lopez, która dzięki radom Francuza zgubiła 25 kilogramów. Blisko 18 kg w ciągu sześciu miesięcy schudła natomiast Dorota Zawadzka, znana jako telewizyjna superniania.
Na czym polega proteinowa (białkowa) dieta Dukana i dlaczego umożliwia tak szybką utratę masy ciała? - Jest to dieta bazująca przede wszystkim na produktach wysokobiałkowych, czyli na mięsie, wędlinach, rybach i jajach - tłumaczy Anna Kaczanowska, dietetyk z poradni dietetycznej "Avocado" w Bydgoszczy. - Osoby stosujące ją, ograniczają natomiast spożycie węglowodanów.

Dynamiczne tempo chudnięcia możliwe jest dzięki wysokiej zawartości protein w przyjmowanych produktach. Aby przyswoić białko, organizm musi je najpierw rozbić na aminokwasy. Proces ten wymaga z kolei energii. Dlatego im więcej protein w jedzeniu, tym więcej kalorii na ich przyswojenie traci ludzki organizm.

Za pośrednictwem diety wysokobiałkowej osoba, która chce zrzucić zbędne kilogramy otrzymuje nawet 30 proc. energii pochodzącej z białka dziennie. Norma wynosi od 10 do maksymalnie 15 proc. - Organizm ludzki nie jest przyzwyczajony do takiej ilości protein - wskazuje Anna Kaczanowska. - Niestety, stanowi to zagrożenie, zwłaszcza dla nerek.

Jak podkreśla, nadmiar białek może się przyczynić do powstawania kamieni nerkowych. Ale nie tylko. Codzienne spożywanie mięsa nasyconego kwasami tłuszczowymi i cholesterolem grozi miażdżycą. - Dieta Dukana w pierwszym etapie eliminuje z jadłospisu węglowodany - wyjaśnia dietetyk. - Osoba, która ją stosuje, nie jada wówczas owoców i warzyw. Dopiero w kolejnych etapach dopuszczalne są małe ilości owoców i warzyw. W efekcie może dojść do zakwaszenia organizmu skutkującego bólami głowy, zaburzeniami snu oraz brakiem apetytu.

Z drugiej strony, w związku z dużymi ilościami białka, w organizmie ludzkim gromadzi się nadmiar wapnia oraz witaminy A i B. To z kolei prowadzi do hiperwitaminozy.

Jednak dla wielu osób najważniejsze jest chudnięcie. A w przypadku diety Dukana utrata kilogramów następuje bardzo szybko. Niestety, tak nagły spadek wagi może doprowadzić do efektu jo-jo. Powód jest oczywisty - wskutek eliminowania z diety wielu ważnych składników, organizm ludzki zaczyna się ich wkrótce domagać. - Normalna, zbilansowana dieta gwarantuje chudnięcie około jednego kilograma na tydzień - tłumaczy Anna Kaczanowska. - Jest ona urozmaicona, dzięki czemu minimalizuje efekt jo-jo. Natomiast dieta Dukana jest zaprzeczeniem zdrowego odżywiania.

Dlatego, jak zaznacza dietetyk, osoby korzystające z porad francuskiego lekarza powinny zbadać sobie krew, mocz oraz wątrobę. - Przyznaję, że przychodzili do mnie pacjenci, którzy stosując dietę Dukana, bardzo źle się czuli - mówi Anna Kaczanowska.

Na szczęście, jak wskazuje, dietę tę można w każdej chwili przerwać i wrócić do normalnego, zbilansowanego odżywiania. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym wykonaniu badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska