Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na oszustwa na karty podarunkowe w czasie świąt. Także w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Niektórzy oszuści zdobywają środki posługując się kartami podarunkowymi sprzedawanymi w sklepach.
Niektórzy oszuści zdobywają środki posługując się kartami podarunkowymi sprzedawanymi w sklepach. Pixabay.com
Coraz częściej karty podarunkowe są wręczane jako gwiazdkowy prezent. Wykorzystują to oszuści, którzy w ten sposób próbują wyłudzić dane i pieniądze.

Zobacz wideo: Taxi na aplikację pod lupą bydgoskiej policji

od 16 lat

W okresie świątecznym, gdy coraz częściej kupowane są karty podarunkowe, przestępcy szukają łatwych sposobów na zdobycie ich numerów, bowiem w praktyce jest to równoważne kradzieży gotówki. Po wykorzystaniu takich środków ofiara praktycznie nie ma możliwości, aby je odzyskać – w przeciwieństwie do transakcji kartami kredytowymi, przy których istnieje procedura zwrotu pieniędzy.

- Niektórzy oszuści zdobywają środki posługując się kartami podarunkowymi sprzedawanymi w sklepach. Zdrapują warstwę ochronną, na której zapisane są numery PIN, a następnie „zastępują” ją naklejką, aby wyglądała na zupełnie nową - ostrzegają eksperci z firmy Fortinet.

Jak dodają, innym popularnym w okresie świątecznym podstępem, w którym także wykorzystywane są karty podarunkowe, jest atak polegający na przejęciu konta w sklepie internetowym. Cyberprzestępcy wykorzystują do tego bazy wykradzionych wcześniej loginów i haseł

Zobacz wideo: Taxi na aplikację pod lupą bydgoskiej policji

– weryfikują, czy taka sama kombinacja była wykorzystywana w różnych sklepach internetowych (taktyka ta nazywa się credential stuffing). Czasami stosują też taktykę password spraying – „na ślepo” próbują różne popularne hasła w połączeniu z adresem email ofiary jako loginem, z nadzieją, że któreś z nich da dostęp do konkretnej platformy e-commerce.

Nie przegap

Jak uniknąć oszustw związanych z kartami podarunkowymi?

Najlepszym sposobem jest zachowanie czujności i przestrzeganie poniższych najlepszych praktyk:

  • Ustawienie unikatowego, silnego hasła dla każdej platformy – warto korzystać z aplikacji do zarządzania hasłami, a także używać losowych, niepowtarzających się identyfikatorów użytkownika. Stworzenie unikalnych loginów i haseł znacznie minimalizuje ryzyko włamania.
  • Monitorowanie stanu konta bankowego – należy regularnie zmieniać hasło do logowania do swoich kont płatniczych oraz uważnie śledzić ich stan pod kątem oznak nietypowej aktywności.
  • Sprawdzanie kart podarunkowych – jeśli karty kupowane są w sklepach fizycznych, warto sprawdzić je wzrokowo pod kątem śladów manipulacji. Najlepiej kupować je w tych miejscach, w których sprzedawcy przechowują je za ladą.
  • Unikanie zakupów przez email – nigdy nie należy zgadzać się na płacenie za zakupy online kartami podarunkowymi, gdy taka prośba wpłynie przez email. W takich przypadkach przedmiot transakcji prawdopodobnie nie istnieje. Najlepszym sposobem płacenia są karty kredytowe, ponieważ operatorzy większości z nich oferują pewien poziom ochrony przed oszustwami. Trzeba pamiętać, że aplikacje peer-to-peer, takie jak np. Paypal, powinny być używane tylko wtedy, gdy transakcje odbywają się pomiędzy zaufanymi podmiotami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska