Przepisy żeglugi. Kiedy można wypłynąć na Mazurach?
Jeśli wypadek Woźniaka - Staraka wydarzył się do godziny po zapadnięciu zmroku, ten nie złamał przepisów żeglugowych, a konkretnie wciąż obowiązującego zarządzenia dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Giżycku z 25 kwietnia 2006 roku.
Zarządzenie dotyczy m.in. nocnej żeglugi na Wielkich Jezior Mazurskich, na tamtejszych kanałach i rzekach (poza Biebrzą). Pływanie może odbywać się wyłącznie na drogach wodnych, na których oznakowanie szlaku żeglownego zostało odpowiednio przygotowane do uprawiania żeglugi nocnej.
Przepis nie dotyczy statków uczestniczących w akcji ratowniczej, pełniących służbę publiczną, rybaków oraz jednostek płynących do bazy w celu usunięcia awarii.
W nocny rejs na Wielkich Jeziorach Mazurskich można też wypłynąć na godzinę przed wschodem słońca.
Przepisy żeglugi na akwenach pomorskich
Przepisy dotyczące żeglugi jednostek sportowych i rekreacyjnych na akwenach pomorskich reguluje zarządzenie byłego dyrektora UŻŚ w Gdańsku. Żegluga dozwolona jest od wschodu do zachodu słońca, na wodach wolnych od lodu, przy sile wiatru do 5,4 m na sek. (6 stopni w skali Beuforta), przy dobrej widzialności.
Jeszcze więcej o sprawie czytaj w serwisie plus.pomorska.pl: Nocne pływanie na jeziorach i rzekach pod paragrafem
- Generalnie pływanie nocą na śródlądowych drogach wodnych jest zabronione, ale szczegółowe przepisy, odkąd obowiązuje nowa ustawa o żegludze śródlądowej, wydają teraz „Wody Polskie”, podległe im i właściwe dla danego obszaru Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej - wyjaśnia Adam Szumlas, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy. - Przepisy dotyczące wodnego ruchu śródlądowego na terenie naszego regionu mają ukazać się w dzienniku Urzędowym Wojewody Kujawsko -pomorskiego do końca września.
Czy nocą można pływać kajakiem?
- Nie namawiam nikogo do indywidualnego nocnego pływania, bo może być niebezpieczne. Jednak żaden przepis, poza tym, który dotyczy uprawiania żeglugi na śródlądowych drogach wodnych, tego nie zabrania - wyjaśnia Grzegorz Rajewski, instruktor kajakarstwa, organizator i komandor Nocnego Spływu Kajakowego im. Stefana Karasia.
Na naszym spływie zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa:
- jest wykwalifikowana kadra instruktorsko- ratownicza
- jest regulamin imprezy, który każdy uczestnik zobowiązuje się przestrzegać
- każdy ma na sobie kamizelkę asekuracyjną i ma oświetlenie.
Grupę prowadzą i zamykają piloci, którzy wyposażeni są w silne źródła światła zamontowane na masztach.
To, że organizator każdej imprezy wodnej musi zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo, mówi rozporządzenie Rady Ministrów z 1977 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
